Být determinován, či nebýt determinován? Když čtete historické knihy, často se setkáte se zajímavými myšlenkami a historickými fenomény, u kterých si řeknete: „Zaplať pánbůh, že tohle už dnes neexistuje.“ Dlouhou dobu jsem si to říkal, protože dlouhou dobu jsem se dopouštěl jedné zásadní chyby – vnímal jsem historii lineárně a podobně jako determinističtí historici (dle Poppera tzv. historicisté) jsem si myslel, že směřování lidstva musí naprosto logicky směřovat k stále lepšímu a pokročilejšímu vývoji. Čím více se historii věnujete, tím více…
Měsíc: Leden 2024
Ötziho osud – část druhá
V posledním článku jsme se seznámili s „ledovým mužem“, který se stal jednou z největších archeologických senzací na světě. Jeho samotný objev byl protkán nejrůznějšími komplikacemi a řádné pozornosti archeologů se mu dostalo až několik měsíců po vynoření z ledu. Právě v té době první blogová část Ötziho příběhu skončila a nyní na ni můžeme plynule navázat. Během archeologického výzkumu bylo nalezeno překvapivě mnoho Ötziho předmětů, z nichž některé se nacházely ve vzdálenosti až 7 metrů od jeho těla. Mezi…
Zkouškové, aneb jak se z toho nepo*rat
Polovina ledna za námi a mnoho zkoušek před námi. Každoroční boj studenta o své místo na fakultě. Hubert Lauře ve filmu „Román pro ženy“ radí, aby si na zahnání deprese udělala salát z jarních klíčků nebo bylinkovou koupel, načež Laura, „vyrovnaná žena“, překoná počáteční vztek, svlékne si tričko a prohlásí „okay, kde máš koupelnu?“. Často si na tento film vzpomenu právě ve zkouškovém období. Laura má recht. Občas ta bylinková vana vůbec není na škodu a je důležité se z…
Salon odmítnutých a První výstava impresionistů
Pařížský salon, který zahájil svou činnost již v 17. století z vůle Ludvíka XVI., byl velmi prestižní každoroční událost probíhající v Průmyslovém paláci, na které byla vystavována vybraná výtvarná a řemeslná díla. V 19. století to pro umělce, pokud bylo jeho dílo k výstavě přijato, mohlo být až zlomovým okamžikem, protože tak mohl získat nějaké jméno, které následně vedlo k získání zakázek a finanční stability. Dostat své dílo mezi vystavované však nebylo vůbec jednoduché. Salon byl zaštiťován francouzskou vládou a…
2. Prapor Rangers a bitva o kótu 400
Úvod Před vypuknutím nechvalně známé Bitvy v Ardenách si spojenci, konkrétně americká armáda, prošli bitvou, která se ve válečné historii Spojených států amerických řadí k vůbec nejdéle vedené bitvě – Bitva v Hürtgenském lese. V místě, kde veškeré snahy selhaly, byli povoláni ostřílení Rangers. Tím místem byla kóta 400 u německého městečka Bergstein. Bergstein a plán na dobytí Kóty 400 2. prapor Rangers operoval v Hürtgenském lese od listopadu a 6. prosince se prapor přesunul do městečka Bergstein. Tím však jejich úkol neskončil, protože nad…
Co se děje v AS FF ZČU? Díl VII. Těžký prosinec
⌛ Čtení na 4,5 minuty Akademický senát Fakulty filozofické. Jinak zvaný též jako Fakultní senát či Malý senát má dlouhodobě jednu nevýhodu: málokdo ze studujících ví o jeho existenci. Co to je, kdo tam je a k čemu vlastně je? V posledních volbách do mě byla vložena důvěra od studentstva naší fakulty, a tak jsem se stal senátorem. Rád vás tedy budu informovat a propojovat tak tento velice odlišný administrativní svět s tím naším prostším studentským. V dnešní epizodě se…
Recenzce: Balada pro Emily
Zdravím vás v novém roce, doufám že váš vstup do roku 2024 byl úspěšný a čekají vás jen ty dobré věci! Já se vždy na nový rok těším, protože mám nový nepopsaný diář, který čeká na zaznamenání důležitých věcí i zážitků. Už je to takový můj rituál, že si sednu a připravuji si diář na následující rok. Na konci roku si taky vždy dělám přehled knih, které jsem v uplynulém roce přečetla, které považuji za nejlepší a které jsem „četla“…