Nezařazené

Julie d’Aubigny: bisexuální operní zpěvačka a rebelka 17. století

Bisexualita není trend ani sociální koncept moderní doby. V historii najdeme nemálo významných osobností, o kterých se už tehdy vědělo, že vedou vztahy s muži i ženami. Jenom za to byli často zavíráni do klášterů nebo rovnou popraveni, záleželo nejen na době, ale i rozpoložení a názorech tehdejší společnosti. Abychom zbořili několik miskoncepcí, pojďme si udělat historický exkurz mezi bisexuály.   Julie d’Aubigny neboli Madame La Maupin byla významná francouzská operní pěvkyně 17. století. Kromě toho ale byla známá hlavně…

Celý článek

Dění na FF, Tipy pro studenty

Druhé kolo přijímaček na FF ZČU probíhá do konce srpna

Pokud uvažujete nad studiem na Fakultě filozofické a nestihli jste podat přihlášku, máte ještě možnost! Do vybraných bakalářských a magisterských studijních programů (např. Archeologie, Kulturní studia Blízkého východu, Filozofie pro umělou inteligenci nebo Moderní dějiny) a doktorského studia se stále ještě můžete přihlásit, a to nejpozději do 31. srpna 2023. Přehled programů druhého kola přijímacího řízení najdete ve vyhlášce děkana na stránkách FF. Pozor ale na jednu věc – poplatek za přihlášku (standardně 500 Kč) musí být také do té…

Celý článek

Z našeho oboru, Zajímavé, Ze studentského života

Archiv v La Courneuve

Klapání, nebo bzučení? Když studujete historii, nějak se od vás očekává, že dříve nebo později budete muset navštívit nějaký ten archiv. Pokud se budete soustředit na dějiny Francie a dostane se vám potěšení navštívit Francii, budete mít na výběr ze tří hlavních archivů – z archivu ministerstva pro zahraniční věci v La Courneuve, státního archivu v Saint-Denis a z archivu ministerstva obrany ve Vincennes. Samozřejmě zde existuje celá řada drobných, či soukromých archivů a malých badatelen, ale tyhle jsou ty nejzákladnější. Dnes bych…

Celý článek

Kultura, Pro studenty, Tipy pro studenty, Z našeho oboru

Výlety po zříceninách

Léto se už bohužel pomalu blíží ke konci, což ale znamená, že se nám také blíží ideální počasí na výlety. Proto pro vás mám tipy na výlety do plzeňské přírody, ve které si příjemně dobijete baterky před začátkem semestru. Zřícenina Libštejn Před rokem 1361 dal Karel IV. pokyn k výstavbě hradu, který se stal typickým představitelem vrcholu šlechtické hradní architektury karlovské doby. Pozůstatky Libštejna najdete severovýchodně od Plzně nedaleko Liblína, kde nad pravým břehem Berounky nemůžete minout typickou libštejnskou hradní…

Celý článek

Ze studentského života

Zápisky odjinud podruhé

Z Bruselu do Weidenu je vlak nejdostupnější volba, a to i při zbytečně pozdní, myšleno last minute koupi (ale jistě, ano, jak jinak). Loučím se s holkama (a reliktem erasmáckého přátelství), a když už se necítím smutně, cítím se rozjařele, ba přímo poťouchle; těším se na to, co má přijít, a to hlavně proto, že nemám ponětí, co to bude. Vím jen tolik: následující týden strávím v německém Weidenu na Letní škole udržitelnosti. Projekt chce přimět mladé lidi přemýšlet o…

Celý článek

Z našeho oboru

Jak SKUTEČNĚ vypadal život na Divokém západě? (Část II.)

Úvod Města byla jedním z nejnebezpečnějších míst na divokém západě, plná zlodějů, psanců, podvodníků, banditů, prostitutek atd. Aspoň tak je známe z filmů a románů, kterých bylo na toto téma natočeno a napsáno nespočet. Jaká však byla realita, jak to bylo s kriminalitou a jak se lidé kdysi oblékali? V dnešním díle se na tato témata zaměříme. Města  Města bývala obvykle malá, protože stavební materiály, především dřevo, byly často nedostatkovým zbožím. Co se ale týče počtu obyvatel, tato města měla často více obyvatel než…

Celý článek

Nezařazené, Rozhovory, Studentský život, Úvahy a zamyšlení, Zajímavé, Ze studentského života, Život na ZČU

Když je student zároveň učitelem

Každý jsme v životě měli mnoho učitelů, některé jsme milovali, některé nenáviděli. Málokdo z nás studentů se však podíval na svět i z druhé strany třídy – a to od tabule. Redaktorka: „Můžeš se představit? Co studuješ?” Kristýna: „Jmenuji se Kristýna a studuju češtinu a výtvarku na pedagogické fakultě ZČU.” Redaktorka: „Jak jsi se dostala k učení?” Kristýna: „No, byla jsem ve vztahu, kdy mě dlouhodobě psychicky deptal přítel. Měla jsem pocit méněcennosti a chtěla jsem najít něco, co mě…

Celý článek

zmrzlina1
Z našeho oboru, Zajímavé

Zmrzlina za penny? Radši ne, díky…

⌛ Čtení na 3,5 minuty Opět se naše zeměkoule přiblížila ke slunci a začala vedra. Obecně se pro toto období ujalo označení léto. Přišel čas dovolených, festivalů, výletů, táborů… i každoroční hledání všemožných způsobů, jak se zchladit. A bezpochyby jedním z nejoblíbenějším je ledově studená zmrzlina. Když se ale člověk podívá, kolik už stojí kopeček zmrzliny, natož kopeček v turisticky populární destinaci, protočí se mu oči. A co takhle zmrzlina za 1 penny? Krátce po Napoleonských válkách, na začátku 19.…

Celý článek

Pro studenty, Studentský život, Tipy pro studenty

Přečti více knih

Jsem vášnivý čtenář. V posledních letech jsem přečetla přes padesát knih ročně (z větší části beletrii). Občas se stává, že když číslo daného roku vyslovím, tak většina lidí omdlí. Dobře, ne úplně doslova, ale jsou překvapeni a nejčastěji se mě ptají, kde na to beru čas. Odpověď je doopravdy prostá: čtu kdekoliv a kdykoliv to jen jde. Nejsem Rory Gilmorová, neberu si s sebou knihu i na ples a večírky. Mám s sebou totiž mobil a v něm zásobu e-knih.…

Celý článek