Nezařazené, Z našeho oboru

Bůh je mrtvý – vlivný, kontroverzní a znepokojivý Nietzsche

  Friedrich Nietzsche je jedním z nejvíce nepochopených a chybně citovaných filozofů 19. století. Jeho nejznámější koncept, koncept nadčlověka, je ale mnohem blíže Aristotelovu ctnostnému člověku, než nějakému oslavovanému árijskému hrdinovi.   Nietzsche byl vlivný, kontroverzní a znepokojivý, nepochopený a ohromně zábavný ke čtení. Jeho vynikající próza zkrátka lidi přitahuje, je plná smíchu a lapání po dechu nad jeho temnými tezemi. Přečtete ho za jedno odpoledne a pak strávíte zbytek života přemýšlením o tom, co tím vším myslel. Nietzsche se…

Celý článek

Dění na FF, Pozvánky na akce

KFI pořádá mezinárodní konferenci na téma estetiky

Katedra filozofie FF ZČU Plzeň, Společnost pro estetiku při Radě vědeckých společností AV ČR a Slovenská asociácia pre estetiku vás zvou na mezinárodní konferenci Performativita, narativita, deskriptivita, která se uskuteční ve dnech 25. – 26. října 2023. Hlavním tématem bude vztah a charakter zmíněných tří dimenzí ve vztahu k uměleckému dílu. Konference se bude zabývat jednak propojením těchto dimenzí v umělecké tvorbě (a dalších esteticky působících fenoménech), ale rovněž i jejich odděleností. Přehled možných témat naleznete na oficiálních stránkách konference,…

Celý článek

Zajímavé

Vox populi, vox dei – dezinformace a konspirační teorie v minulosti

Když jsem byl na střední škole, zbožňoval jsem časopis Enigma. Měli jsme jej předplacený, a tak nám každý měsíc pravidelně chodil do schránky. V té době jsem zbožňoval fantasy. Hltal jsem Martina a Tolkiena, nevadili mi ani upíři a vlkodlaci, duchové, gryfové, bludičky a další věci. Hrál jsem Zaklínače 1 & 2, do kina jsem chodil na nové béčkové trháky opírající se o ještě béčkovější CGI, které teprve čekalo na svůj zenit. Enigmu jsem bral jako součást fiktivního univerza. Jako můstek,…

Celý článek

Z našeho oboru

Světélkující keramika a její stáří

V prozatím posledním díle série o archeologickém datování se podíváme na trochu krkolomně znějící termoluminiscenční metodu, která se často využívá jako doplňková k radiokarbonu nebo třeba dendrochronologii. Jistě jste si hned všimli, že název termoluminiscence můžeme rozložit do dvou slov – termo = teplo a luminiscence = záření, světélkování. V základním principu jde o to, že materiály s nahromaděnou energií budou po zahřátí světélkovat. Metoda se primárně využívá na odatování pálené keramiky, díky čemuž je velice oblíbená. Keramické střepy totiž…

Celý článek

Z našeho oboru, Ze studentského života

Slavíme! Ale co?

Karafiát, chlebíček, mlha. Je mi zhruba osm a kalendář ukazuje čtrnáctý květen. Ten den z nějakého důvodu stačí, abyste zplodila člověka, a všichni se na vás smějí. Protože jste správná matka, úsměv oplatíte a děkujete za květ. Nechápu to a dávám si chlebíček; prý na oslavu. Jestli byl dobrej, už zůstalo v mlze.

Nezařazené, Z našeho oboru

Wehrmacht a US Army proti jednotkám SS. Bitva o zámek Itter.

Úvod Jen dějiny nám dokáží vytvořit příběhy, jako je tento. Americká armáda a německá armáda spojily své síly proti fanatickým členům SS (Schutzstaffel) tři dny před koncem války v Evropě, konkrétně 5. května 1945 na zámku Itter v Rakousku. Úloha hradu Itter během 2. světové války Zámek Itter v rakouských Tyrolích sloužil během války jako vězení pro politické vězně III. Říše, konkrétně Francouze. Jednalo se o jakési oficiální, pobočné vězení koncentračního tábora Dachau. Dokonce zde byl vězněn Édouard Daladier, ministerský předseda Velké Británie,…

Celý článek

Pro studenty, Reportáže, Studentský život, Úvahy a zamyšlení, Zajímavé

Na [budget-friendly] skok do Vídně

Vídeň, kdysi hlavní město Rakouského impéria a též i českých zemí je dnes poprvé spatřena očima pléba. Vyrážím ze sudetského maloměsta a jsem připravena objevovat krásy megaměsta. Kodrcáme si to dodávkou s bulharskou rodinou blablacarem z Bratislavy. Ono totiž cestovat na studentský budget znamená vstávat brzy ráno, protože připlatit si 50,- za lístek přímo z Brna je přece zbytečné, to radši prodloužíme cestu o hodinu – skrz Bratislavu. Cestou vlakem z Brna do Bratislavy si drze (bez místenky) přisedáme ke…

Celý článek

AS 4
Dění na FF, Pro studenty, Reportáže, Život na ZČU

Co se děje v AS FF? Díl IV. Nový bakalářský obor!

Akademický senát Fakulty filozofické. Jinak zvaný též jako Fakultní senát, či Malý senát má dlouhodobě jednu nevýhodu: málokdo ze studujících ví o jeho existenci. Co to je, kdo tam je a k čemu vlastně je? V posledních volbách do mě byla vložena důvěra od studentstva naší fakulty, a tak jsem se stal senátorem. Rád vás tedy budu informovat a propojovat tak tento velice odlišný administrativní svět s tím naším prostším studentským. Dnes se podíváme na proběhlou akci studentské komory a…

Celý článek

Kultura / Události, Nezařazené, Zajímavé, Ze studentského života, Život na ZČU

FUK se vydal za Konsentem!

Někteří z vás to možná ještě neví, ale na ZČU už téměř rok působí Feministický univerzitní kroužek (dále FUK), který organizuje různé akce, snaží se vytvářet bezpečnější prostředí pro všechny a „buduje komunitu založenou na respektu k odlišnostem“. Slovo respekt mají společné s organizací Konsent, která „boří mýty kolem sexu a sexuálního násilí“ a jedním z jejich hesel je „Respekt je sexy“. Konsent pořádal 1. května Oslavu lásky času a FUK se rozhodl vyjet ze své domovské Plzně do blízké…

Celý článek

plakát filmu
Dění na FF, Kultura, Recenze, Reportáže, Studentský život, Zajímavé

Promítání filmu Šťastně až na věky

Ve středu 26. 4. 2023 proběhlo promítání filmu Šťastně až na věky. Promítání organizoval Feministický univerzitní kroužek společně se Studentským filmovým klubem. Po zhlédnutí snímku následovala debata s režisérkou Janou Počtovou a paní Mirkou, která je jednou z protagonistek.   Jana Počtová Režisérka, dokumentaristka a scénaristka Jana Počtová nejprve studovala Katedru divadelních, filmových a mediálních studií na UPOL a následně přešla na FAMU na Katedru dokumentární tvorby. Během studií také strávila nějakou dobu na zahraniční stáži v Paříži. Dlouhodobě se…

Celý článek