Jako každý rok ani tento nebyla v Plzni nouze o bohaté kulturní zážitky. Jedním z nich byl v dubnu Festival arabské kultury, který svým čtrnáctým ročníkem představil téma sportu na Blízkém východě. Spolu s organizačním týmem a dalšími zájemci a zájemkyněmi jste se mohli naučit základům arabštiny, vyslechnout si přednášku o skautingu v arabském světě, ochutnat místní speciality, zatancovat si palestinské tradiční tance nebo debatovat s režisérkou o jejím filmu o mladé egyptské vzpěračce, která se snaží překonat své vlastní…
Měsíc: Říjen 2024
Postřehy z estetické konference v Prešově
15. a 16. října 2024 se uskutečnil další ročník slovensko-české estetické konference, tentokrát s názvem Udalosť jako diskontinuita, nastávanie, ruptúra, jíž jsem měla to potěšení se zúčastnit, stejně tak jako předchozího ročníku, který se konal v Plzni. Letošním námětem konference, jak již vyplývá z názvu, bylo téma události, jakožto něčeho zlomového a jedinečného, co přináší nové postřehy. Toto téma bývá v kontextu estetiky, dějin umění a filosofie často reflektováno, jak můžeme vidět v dílech různých významných autorů a autorek (např.…
Na skok do Slovenska
V září letošního akademického roku jsem dostal možnost se studenty a studentkami historie vyrazit na krátkodobý Erasmus na partnerskou Prešovskou univerzitu. Z mých poslední článků by šlo vyvodit, že jsem cestování už za letošní rok zažil docela hodně, ale opět jsem si řekl: „No tak proč ne?“ Zatím jsem byl jen na západě, tedy možná nastal čas se podívat i k našim východnějším sousedům. A tak jsme sbalili kufry, se slzou v očích zjistili, že letenky do Košic jsou již…
PechaKucha Night v Plzni
Večer v pátek 11. října se v Plzni uskutečnila akce s názvem PechaKucha Night. Byla to v pořadí již 47. [Peča], kterou pro veřejnost připravil (s pomocí Plzeňského kraje/Get Smart a Techmanie) Ateliér k světu. Jedná se o architektonicko-projekční kancelář a možná o tom ani nevíte, ale znáte některé jejich další projekty, například kavárnu Šálek & Špunt, Náplavku na Radbuze, interiér restaurace La Chica a některé venkovní prostory na kampusu naší univerzity. Tato PechaKucha byla bohužel jejich poslední, protože se…
Světoznámé produkty ve 2. světové válce?
Úvod Známe je všichni, některé z nich konzumujeme či užíváme každý den. Věděli jste však, že některé z těchto produktů sloužily vojákům již na bojištích druhé světové války a můžeme je tak považovat za „vysloužilé veterány“? V dnešním článku si představíme některé z nich. Coca Cola Jistě, Coca Cola se mezi námi vyskytuje již od roku 1892. Avšak, během druhé světové války byla dostupná pro vojáky americké armády na bojištích v Evropě a v Pacifiku a to od roku 1943, kdy generál Dwight D. Eisenhower rozhodl,…
Co se stalo se satirou?
V roce 2000 spatřil světlo světa snímek od režisérky Mary Harron s názvem American Psycho, kdy se role hlavní postavy Patricka Batemana chopil talentovaný herec Christian Bale. Tento film je adaptací stejnojmenné knihy od amerického autora Breta Eastona Ellise z roku 1991. Narativ Amerického psycha můžeme popsat jako satirický horor, který se zaměřuje na kritiku yuppies kultury z 80. let minulého století. Tato subkultura je typická tím, že se jedná o finančně zajištěné mladé lidi ve věku dvaceti až třiceti…
Knižní ambasador
Stala jsem se knižní ambasadorkou! Různá nakladatelství mají jiné požadavky a představy o této funkci pro knižní blogery a blogerky. Já osobně mám zkušenost s nakladatelstvím Knihy Dobrovský, kdy se člověk přihlásí v jejich facebookové skupině a pak to záleží jen na štěstí, zda bude vybrán. Právě u tohoto nakladatelství ambasadorství spočívá v tom, že se dostane k určité knize ještě před jejím vydáním a cílem je nalákat čtenářstvo ke koupi knihy. Knihu dostane ve formátu PDF, které je opatřeno…
Užijte si sobotu plnou archeologie
Pomalu se nám blíží třetí říjnová sobota a s ní i mezinárodní svátek archeologie. Jak je již tradicí, oslavy budou 19. 10. probíhat po celé republice a Plzeň nebude výjimkou. Proto bych Vás chtěla pozvat na tři místa, která vám nabídnou super program pro oživení podzimního víkendu. První pozvánka vás zavede do plzeňské zoo, kde se mezi vlky a medvědy nachází malá pravěká osada. Kolegové a kolegyně z naší katedry archeologie a také ze spolku Oživená (pre)historie pro vás budou…
Neúspěch jako cesta k pokroku
Milé čtenářstvo, vítám vás na BLOGUJNAFF! Znovu píšu články, protože jsem stále studentkou naší fantastické fakulty a mám z toho opravdu velkou radost. Bohužel osobně vím, co znamená zažít neúspěch – na začátku září jsem nezvládla druhý pokus státní zkoušky 🙁 *Jsem tedy příkladem toho, že život pokračuje i po nezvládnutí zkoušky.* Abych z této skutečnosti neměla deprese, rozhodla jsem se zamyslet nad tím, jaký přínos může mít neúspěch. V tomto článku se pokusím ukázat, že NEÚSPĚCH nás motivuje k…
SPLH pasoval nové začínající historiky a historičky
⌛ Čtení na 1,5 minuty Historici a historičky tvoří od pradávna jednu velkou rodinu, která si od nejstarších dob navzájem předává znalosti a zkušenosti. Od 19. století vytváří celé školy a směry, jak historii vědecky studovat. A opravdu, historie je skutečně věda! Zvláště, když si uvědomíme, že každou minutu se objem historických událostí jenom zvětšuje a naším posláním je všechny zaznamenávat pro generace příští. Toto poslání není snadné a málokdo se na takovou strastiplnou cestu vydá. Proto dne 2. 10.…