Ve čtvrtek 24. 11. 2022 proběhlo v rámci Studentského filmového klubu promítání filmu Hranice Lásky, po němž následovala debata s režisérem. Při uvedení filmu byli návštěvníci upozorněni, že snímek je doprovázen manifestem Nová česká intimita. Organizátorka Jitka Paitlová představila režiséra Tomasze Wińského a shrnula základní a zajímavé myšlenky jeho manifestu. Poté následoval samotný film a na závěr téměř hodinová diskuse publika s režisérem. Promítání se zúčastnilo přibližně 50 lidí. Poslání manifestu Manifest Nová česká intimita vzešel z režisérova zamyšlení…
Měsíc: Listopad 2022
Jákobův pokoj slaví 100 let od vydání
27. října uběhlo přesně 100 let od prvního vydání knihy Jákobův pokoj, třetího románu Virginie Woolfové a zároveň jejího prvního experimentálního románu. Spíše než zřejmou zápletku a konzistentní příběh dostáváme epizodní náhledy do různých fází krátkého života Jákoba Flanderse. Potkáváme Jákoba jako zvídavé dítě, jako sebevědomého studenta, který nachází zalíbení v četbě klasik, potkáváme jej v milostných a přátelských vztazích, vypravěč nás vede k uvažování o umění, literatuře a filosofii, a zavede nás mimo jiné do Řecka, které Jákob navštěvuje…
Ženy českého disentu – pětidílná minisérie
V neděli 20. listopadu vyšel na instagramovém účtu Amnesty International pro Českou republiku první díl pětidílné minisérie, která přibližuje některé z hlavních žen, které značnou částí přispěly českému disentu. Minisérie bude zaměřena Jiřinu Šiklovou, Evu Kantůrkovou, Danu Němcovou a v neposlední řadě na Martu Kubišovou. První díl byl věnován Olze Havlové. Je v něm blíže přiblížena její činnost v samizdatovém zpravodajství. Zmíněn je také vznik Nadace Olgy Havlové, která vznikala pod záštitou Výboru dobré vůle. Každé z protagonistek bude věnován…
Značka Shakespeare – Ivona Mišterová přiblížila, proč je jeho dílo stále živé
Hostem našeho dalšího videa s významnými osobnostmi Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni byla paní doktorka Ivona Mišterová působící na Katedře anglického jazyka a literatury. S Alešem Kotvou hovořila o vzniku i současnosti katedry, nabízených oborech a širokých možnostech uplatnění pro své absolventy. Hlavním tématem rozhovoru byla ale její láska k anglickému jazyku, literatuře a především k Williamu Shakespearovi. Ivona Mišterová se začínala anglickému jazyku věnovat ještě v době, kdy o jeho studium nebyl příliš velký zájem. „Vzpomínám si, že…
Katedra filozofie pořádá workshop zaměřený na umělou inteligenci
Katedra filozofie FF ZČU vás zve na mezinárodní workshop PFAI 2022: Philosophy for Artificial Intelligence, který proběhne 7. – 8. prosince 2022 ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje. Jak již název napovídá, ústředním tématem workshopu bude umělá inteligence a filosofická reflexe jejího využití v různých oblastech lidského života, ale rovněž filosofické metody výzkumu, které mohou být nápomocné dalšímu rozvoji umělé inteligence. Workshop si klade za cíl přispět k prohloubení dialogu mezi filosofy a vývojáři systémů umělé inteligence a vědci…
Zázračný úklid – Marie Kondo
Věčné téma úklidu. Uklízení se zdá jako ryze sisyfovská práce, která nikdy nezmizí. Uklízet musíte vlastně pořád. Co když je zde ale alternativa? S tou přichází japonská spisovatelka Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy. Slibuje čtenářům návod, jak uklidit jednou provždy a naprosto jiný přístup k této zatracené činnosti. V čem tedy spočívá ono tajemství? Zprvu by se mohlo zdát, že je to jen další vágní návod, jak již zaručeně nepodlehnout nepořádku. „Většina lidí by raději žila…
Tulipánová horečka
Nedávno se mi stala poměrně zajímavá věc. Byl jsem s přáteli v obchodě, chodili jsme mezi regály s jídlem a přemýšleli, co si koupíme na další týden. Taková běžná záležitost běžných lidí. Pozastavili jsme se u másla, jehož cena se blížila k sedmdesáti korunám (třeba v době zveřejnění bude zase vyšší) a z úst mého kamaráda padla hláška: „Krucinál, měl jsem se vykašlat na kryptoměny a investovat do másla.“ Samozřejmě jsme nad tím začali přemýšlet. Je zajímavé, čím vším se…
Elitní lukostřelec a další dlouhá mohyla
Už je to skoro rok, co jsem napsala svůj první blogový článek, který se věnoval objevům z archeologického výzkumu dlouhé mohyly u Vražkova. Výsledky tohoto výzkumu se stále zpracovávají, ale s jistotou víme, že se ve stavbě nacházely dva pohřby bez jakýchkoli milodarů. V rámci projektu však nešlo o poslední terénní výzkum. V létě se zájem archeologů přesunul na nedalekou lokalitu u Račiněvsi, kde se zkoumala pravděpodobně nejdelší mohyla v Čechách. Jedna z částí račiněveské mohyly byla prozkoumána už v roce…
INTER v USA: Pět důvodů, proč vyjet
Nevím, zda je pět důvodů vůbec potřeba. Možná stačí jen jeden – USA. Tipuji, že jakmile student/ka uslyší o možnosti vidět Spojené státy, projeví zájem bez ohledu na účel cesty. Z různých důvodů ale může váhat, a těchto pár bodů by možná mohlo pomoci se rozhodnout (je to kampaň). Před dojmy ale vysvětleme pojmy. Co je studijní program INTER-FREE MOVERS si nejspíš není těžké vygooglit, přesto – jde o možnost studovat na takřka jakékoli zahraniční univerzitě světa. Já budu mluvit…
FutureMe, the ways I keep disappointing my past self
When I was thirteen years old, in my late night to early morning scroll of Tumblr (because at thirteen I was cool and kind of emo, and all cool and emo kids had a Tumblr account) I stumbled onto a site called FutureMe. This site had, and still has, a very simple, yet ingenious function. It lets you send a letter (read email) to your future self. You write something and then you schedule the time you want it to…