Od 26. 6. do 29. 9. 2024 je v Západočeské galerii v Plzni k vidění výstava uměleckých děl malíře a grafika Miloše Ševčíka (1939 – 2007), jenž byl absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) a má blízko také k Plzeňskému kraji, neboť byl klatovským rodákem. Výstava s názvem Essentia minimalis představuje Ševčíkova výtvarná díla a plastiky od 60. let až po jeho vrcholné období okolo roku 2000 a reflektuje jeho umělecký vývoj v této době. Výstava přináší vhled nejen…
Měsíc: Červen 2024
Kurz interkulturní komunikace v Limoges
Jak slepý k houslím přišel? Asi následovně. Sedíte si takhle v kanceláři, odepisujete na e-maily, počítáte, jestli vaše srdce vydrží další šálek kávy a tu a tam zavadíte zrakem o čas a modlíte se, aby se posouval dopředu trošku rychleji. Pak vám přijde e-mail s nabídkou, zdali se nechcete zúčastnit kurzu interkulturní komunikace ve francouzském Limoges. Řeknete si, že šance je malá, ale přesto to zkusíte, protože za pokus nic nedáte. A ono to vyjde a najednou sedíte v letadle…
Recenze: The Battered Bastards of Bastogne
Úvod Literatury zaměřené na druhou světovou válku je celá řada. Od encyklopedií uniforem, tanků a dalších podobných věcí až po autobiografická díla, která dokáží čtenáři místy vyrazit dech. Takových publikací jsou bez nadsázky desetitisíce, ale existují takové, které naprosto vynikají. Jednou z nich je také kniha The Battered Bastards of Bastogne z roku 2011 od autora George Koskimaki, která pojednává o úloze 101. výsadkové divize během bitvy v Ardenách v prosinci 1944 a lednu 1945. Nejedná se však o prostou historickou publikaci, na…
Taneční umění jako sociální funkce ve společnosti
Jak často tančíte? Chodíte do tanečních kurzů nebo na místní diskotéky? Je pro vás při tancování důležité konkrétní místo a lidé kolem vás? Pro mě má tanec v mém životě zvláštní místo, je to něco soukromého, o co bych se nechtěla dělit… Ale tancování je také něco, co nás spojuje s ostatními lidmi, například společenský tanec, kde se páry setkávají a komunikují spolu prostřednictvím svých pohybů nebo kde dochází k interakci mezi trenérem či trenérkou a tanečníkem či tanečnicí během…
Fakulta filozofická ZČU je s námi již čtvrt století!
Ve středu 12. června to na dvorku děkanátu naší Fakulty filozofické pořádně ožilo. Kromě zakončení akademického roku jsme měli totiž co slavit – fakultě je letos už 25 let! Než se ale dostaneme k samotným oslavám, připomeňme si v krátkosti počátky naší instituce. Fakulta se v roce 1999 díky akreditačnímu návrhu Evžena Neustupného a Iva T. Budila stala sedmou fakultou ZČU. V té době byla známá pod názvem Fakulta humanitních studií, přičemž dnešní pojmenování hrdě nosí od roku 2005. Vůbec…
Franz Anton Mesmer: předchůdce moderní psychoterapie
Roku 1774 si vídeňský lékař Franz Anton Mesmer vyslechne příhodu, která se stala jezuitskému knězi, když doprovázel jistý manželský pár po Vídni. Ženě se udělalo nevolno od žaludku a poručila, aby jí byl přinesen magnet, který si následně přiložila na břicho a zázračně, po nějaké chvíli, nevolnost odezněla. Magnety mají prý léčivou sílu. Čtyřicetiletý Mesmer, který dosud nevyužíval nijak zvlášť svého lékařského vzdělání a ve svém ohromném sídle každodenně vítal učence, filosofy a hudebníky (mezi nimi i mladého Mozarta) k…
75 hard – co to vlastně je?
„Přemýšlím, že zkusím 75 hard,“ řekla mi nedávno kamarádka a já jsem na ni zůstala překvapeně koukat. Naprosto jsem nevěděla, o co jde. Prý je to velký Tiktokový hit. Pokud i vy jste touto výzvou nepolíbeni, tak vám ji zkusím přiblížit. 75 hard je výzva, kterou v roce 2019 vymyslel Andy Frisella (podnikatel, poradce a momentálně i autor několika knih). Výzva má člověka zocelit, povzbudit sebevědomí a zvýšit mentální odolnost. Od roku 2020 je tato výzva čím dál tím více…
Prezentace snadno, rychle a pěkně
Určitě jste všichni měli někdy tu nechtěnou povinnost vytvořit prezentaci. Ať už to bylo v jakémkoli jazyce, na jakékoliv téma a v rámci jakéhokoli kurzu. Nebo jste naopak sledovali nudnou prezentaci s bílým pozadím, černým písmem a rozmazanými obrázky a říkali jste si, že přece jde udělat prezentaci lépe. Za svoje studium jsem tuto povinnost tvořit prezentace měla nesčetněkrát a odvažuji se říci, že se v tom stále zlepšuji a mám vždy radost, když mé výsledné dílo vypadá pěkně, i…
Víkend otevřených zahrad v Plzni
8. a 9. června 2024 proběhne akce s názvem Víkend otevřených zahrad, v jejímž rámci, jak již název napovídá, budou zpřístupněny zahrady, které nejsou běžně otevřeny veřejnosti. Historie tohoto projektu sahá do roku 1998 v Londýně, kdy bylo ve druhém červnovém víkendu možné poprvé navštívit běžně nepřístupné zahrady a dvorky. Tato událost se setkala s úspěchem a brzy se rozšířila i do dalších evropských zemí. Česká republika se tohoto projektu poprvé zúčastnila v roce 2010. Letos tedy proběhne již XIV.…