Recenze, Z našeho oboru

Recenze: The Battered Bastards of Bastogne

Úvod

Literatury zaměřené na druhou světovou válku je celá řada. Od encyklopedií uniforem, tanků a dalších podobných věcí až po autobiografická díla, která dokáží čtenáři místy vyrazit dech. Takových publikací 

jsou bez nadsázky desetitisíce, ale existují takové, které naprosto vynikají. Jednou z nich je také kniha The Battered Bastards of Bastogne z roku 2011 od autora George Koskimaki, která pojednává o úloze 101. výsadkové divize během bitvy v Ardenách v prosinci 1944 a lednu 1945. Nejedná se však o prostou historickou publikaci, na kterou bychom mohli být zvyklí.

Recenze

George Koskimaki byl členem 101. výsadkové divize, se kterou seskočil do Normandie v rámci operace Overlord 6. 6. 1944. Později po válce udělal bezpočet rozhovorů s ostatními veterány a z jejich výpovědí shromažďoval informace. George je zároveň autorem publikací D Day with Screaming Eagles, která pojednává o historii divize během tažení do Normandie a Hell’s Highway, jež je zaměřena na tažení divize v Nizozemsku.

The Battered Bastards of Bastogne pojednává o finálním tažení divize v belgických Ardenách, kde 101. výsadková divize bránila město Bastogne. Nutno vyzdvihnout, že kapitoly jsou psány chronologicky den po dni. Každá kapitola je opatřena úvodem, kde je nastíněna situace na frontě v jednotlivých sektorech. Následují výpovědi veteránů, ve kterých vzpomínají na jednotlivé události, ať už se jednalo o bitvu, přežívání v kruté zimě, nebo další detaily, které si zapamatovali. Nutno podotknout, že z některých příběhů doslova mrazí. Kniha je navíc opatřena mapkami a plánky, které slouží k lepší představě o situaci na frontě. Věrohodnost informací je na solidní úrovni, byť některé výpovědi veteránů je třeba brát s určitou rezervou, protože si nelze desítky let po válce pamatovat všechny detaily přesně. Kniha slouží jako ucelená historie divize během bitvy v Ardenách a jedná se o jednu z nejlepších publikací na toto téma. Jedinou nevýhodou pro české čtenáře může být fakt, že kniha nebyla přeložena do češtiny, tudíž se dá sehnat jen v angličtině. 

Závěr

Knihu The Battered Bastards of Bastogne bych doporučil všem, které zajímá jak problematiky bitvy v Ardenách, tak historie světoznámé 101. výsadkové divize armády USA a zároveň těm, které zajímají osobní příběhy z období 2. světové války.

Tagged , , , , , ,

About Tomáš Fiala

Studuji historii na katedře historických věd ZČU. Z historie mě nejvíce zajímá 2. světová válka, dějiny USA a dějiny novověku. Ve volném čase rád sleduji filmy, nebo se věnuji čtení.
View all posts by Tomáš Fiala →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *