Na elektrotechnické fakultě se bude 30. listopadu od 14:30 konat přednáška Dany Drábové, tzv. „jaderné lady“, na téma, které v současné době rezonuje všemi komunikačními kanály, a tím jsou energie. Energie představují pro soudobého člověka velmi důležitý zdroj. O tom, jaké jsou možnosti zajištění energetické bezpečnosti a dalších navazujících tématech se rozpovídá Dana Drábová již 30. listopadu v rámci přednášky „Krátké zamyšlení nad dnešním energetickým světem a možnostmi jaderné energetiky“. Vstup je zdarma, takže neváhej přijít a rozšířit své povědomí…
Měsíc: Listopad 2021
COP26 – jak lidské
Dvě soboty nazpět skončila ostře sledovaná jednání, jejichž náplní nebylo nic menšího než budoucnost lidstva. Klimatická konference v Glasgow, označovaná mnohými jako poslední šance pro odvrácení katastrofy, však spíš než vítězství přinesla kompromis. Diplomaté takřka dvou stovek zemí uzavřeli dohodu zavazující vlády k boji se změnou klimatu, a to podstatně intenzivněji než doposud. Tyto závazky jsou nicméně dobrovolné, a představené plány zdaleka nedostatečné. Průběh summitu přitom provázel relativní optimismus. Zpoza mikrofonů zněla silná prohlášení a burcující projevy. Bylo zjevné, že…
Mezigenerační (ne)shody
Asi každý z nás alespoň jednou v životě slyšel věty jako „To já, když jsem byl v tvém věku, (…)”, „Když byl svět ještě v pořádku …” a mnoho dalších jejich odrůd. Hlavní myšlenka v těchto větách spočívá v jakémsi srovnání, o které se úporně snaží povětšinou generace starší. Generace, která ještě živě pamatuje nedemokratický režim a jejíž rodiče se většinou narodili do světa, který svírala druhá světová válka. Mám na mysli generaci našich rodičů – Husákovy děti, zlatý ročník sedmdesát apod. Tito lidé se narodili…
Recenze: S nadějí za oceán, aneb „cesta do Ameriky s pohřbem v ceně“
„Má mě rád, nemá mě rád,“ stojí dívka na útesu, kouká na oceán a trhá do větru bílé listy kopretinové. Rozhodnutí. To je věc visící na lidstvu jako těžký zámek, táhnoucí jej kamsi do hlubin mysli, utvářející tak systém, který dnes řídí svět. Místo „má mě rád, nemá mě rád“ si lidé od nepaměti pokládají podobné otázky – Mám si to koupit, nemám si to koupit? Mám tam jít, nebo mám zůstat doma? Být či nebýt? A ano… některé z nich…
Fakulta představuje první ze série podcastů s významnými osobnostmi jednotlivých kateder
Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni disponuje celou řadou odborníků na slovo vzatých. A protože nechceme, aby jejich akademické počiny zůstaly kolegům mimo obor skryty, rozhodli jsme se vytvořit sérii podcastů (doprovázených videem – pokud byste naše významné mozky chtěli vidět na vlastní oči), které si kladou za cíl tyto osobnosti představit široké veřejnosti. Během následujících měsíců tak redakční tým Bloguj na FF navštíví všechny naše katedry, přinese vám zajímavé informace ze zákulisí aktuálně probíhajících výzkumů a přiblíží vám život…
Omezování přístupu k interrupci
Interrupce je tématem, které se v posledních letech jednou za čas objeví v médiích a zvedne vlnu různých názorů. V nedávné době se tak stalo znovu v souvislosti s projednáváním zpřísnění pravidel interrupcí na Slovensku, kde je už tak poměrně těžké zařídit si interrupci. Dalším příkladem státu, kde došlo v posledním roce k omezení interrupcí, je Polsko. Jsou zde zakázány téměř veškeré interrupce. Povoleny jsou jen v případě, pokud je ohrožen život matky nebo pokud je těhotenství následkem incestu či…
(Nejen) AI, která pomáhá studentům
…aneb 6 plus jeden užitečných softwarů, které budete využívat každý semestr. Že rozvoj IT a umělé inteligence roste raketovou rychlostí nám ukazuje již Moorův zákon z roku 1965, který tvrdí, že se každé dva roky výkon počítačů za stejnou cenu zdvojnásobí. Doba covidová výrazně prospěla vývoji nových aplikací a dalších telekomunikačních vychytávek, když všechny odsoudila k samoizolaci a neosobnímu kontaktu skrze obrazovky. Z ničeho nic jsme potřebovali používat věci, které nás do té doby ani nenapadly. Pár chytrých hlav se…
Listopad
Lehký jak ve snech jsem a vítr podzimní noci provívá mou duši. Šeptá o možných přáních, chvíli skučí, rozrývá nitro jako mokrou zem. Teskně září rudé listí, ztraceni v pomíjivé melodii, nejsme si náhle ničím jisti. Když kolem tančí, jak oheň červené listy planou, člověk je pohlcen umírající podívanou. Lidé, které bys rád vyzpovídal a čas od času ti je někdo na ulici připomíná, ve jménu změny vzpláli. Tváře, co jsem vídal, poznal z dálky, neexistují. Majetkem jen obrazy…
Co se děje na KHV? MHCo, Historysorgimento, SPLH a další cizí slova
Vždycky jsem měl rád příběhy. Smyšlené i skutečné. Lidé jsou neuvěřitelně kreativní stvoření a i po mnoha letech vás dokáží překvapit něčím novým. Historie je nádherná v tom, že při jejím zkoumání vás lidé dokáží překvapit i něčím „starým“. Zjistíte, že lidstvo zůstává v zásadě stejné, jen věci, které ho ovlivňují a formulují, se mění – ohýbají se podle toku času, pokroku a společenského vývoje, ale jádro zůstává neměnné. A tím jádrem je příběh. Příběh člověka. Vše, co okolo nás…
Fakulta filozofická ZČU pořádala vernisáž a koncert ve Staré synagoze
Dne 13. října 2021 proběhla ve Staré synagoze v Plzni vernisáž Fakulty filozofické ZČU „Obrazy přecházejí ve zvuky“, kterou zakončil rockový koncert. Od 17:00 byla vernisáž oficiálně zahájena pro veřejnost přivítáním a úvodním proslovem děkana FF ZČU Davida Šance. Na výstavě si návštěvníci mohli prohlédnout fotografie studentů ze všech deseti kateder FF pořízených na zajímavých a netradičních místech Plzeňského kraje. Ke každé fotografii byl rovněž připojen popisek se jménem studenta a názvem katedry, z níž pochází, spolu s informacemi o…