Kultura, Kultura / Události, Nezařazené, Pro studenty, Úvahy a zamyšlení, Z našeho oboru, Zajímavé

Plkejme o průmyslu. Naše industriální dědictví.

Libujeme si v industriálním stylu. Vybavujeme domácnosti nahrubo opracovaným dřevem, kovem a betonem. Chodíme do kaváren a restaurací, ve kterých se nám nad hlavami vznáší hrubé trámy a kovové nosníky. Genius loci průmyslového designu je v dnešní masové i undergroundové kultuře zakořeněným fenoménem. Průmysl rozhodně není jen o periferiích, vepsal se do center měst, v nichž žijeme i do jejich specifického rázu. Přesto hrají průmyslové objekty v demolicích často prim. A není to jen otázka minulosti. „Starší památky techniky a…

Celý článek

Dění na FF, Z našeho oboru

Máme nové Centrum digitální archeologie!

V úterý 15. dubna 2025 bylo slavnostně otevřeno Centrum digitální archeologie! 🥳 Nové pracoviště vedené Lenkou Starkovou se může pyšnit špičkovým technologickým vybavením, díky němuž bude schopné nejen konkurovat obdobným týmům v Evropě, ale také udávat směr modernímu archeologickému bádání. Katedra archeologie FF ZČU se dlouhodobě orientuje na digitální archeologii jako takovou, přičemž se zaměřuje především na krajinnou archeologii a využití nástrojů dálkového průzkumu Země. K úvahám o založení takto orientovaného výzkumného centra vedla potřeba propojit výukové aktivity s aplikovaným…

Celý článek

Eseje, Nezařazené, Úvahy a zamyšlení, Z našeho oboru

Ruský mýtus

Ruský prezident Vladimir Putin svou invazi na Ukrajinu v roce 2022 obhajoval údajnou historickou jednotou Rusů a Ukrajinců. Rok před útokem napsal historicko-politický esej O historické jednotě Rusů a Ukrajinců, v němž představuje a hájí své postoje k Ukrajině. Jeden by řekl, proč by nás měl zajímat esej od paranoidního a chladnokrevného diktátora. Odpověď je následující: kdykoliv po sobě diktátor zachoval nějaký spis, je potřeba ho studovat. Když Adolf Hitler napsal svůj politický manifest Mein Kampf, moc lidí ho nečetlo…

Celý článek

Dění na FF, Nezařazené, Studentský rádce, Úvahy a zamyšlení, Z našeho oboru, Ze studentského života, Život na ZČU

Bakalářka na spadnutí (RANT)

Taky už Vám to psaní bakalářky leze na mozek? Pocit toho, že jste tomu sice už věnovali x set hodin, ňákej text na tom papíře je, ale pořád to neni vono a motivace u toho sedět furt v jedný pozici a datlovat do počítače se vytratila? Rači byste dělali cokoliv jinýho na světě – uklízeli, pracovali, učili se háčkovat nebo pekli buchty?   Já už se v tom babrám od začátku akademickýho roku a nemůžu se dokopat k výsledku, se…

Celý článek

Z našeho oboru, Zajímavé

Na Pražském hradě se našla nejstarší vanilka v Evropě!

Pražský hrad je středobodem zájmu mnoha (nejen) českých archeologů a archeoložek již dlouhá léta. Výzkumy v různé formě tam běží skoro nepřetržitě a množství nálezů je enormní. To, že se na takto významném místě nacházejí opravdové poklady, je všem asi jasné. Přesto se ale občas objeví něco, co dokáže překvapit i zkušené odborníky. V letech 2008–2009 se opravovala dřevěná podlaha ve Vladislavském sále, čehož archeologové využili k průzkumu prostoru pod ní. Ve východní části sálu našli zbytky původní podlahy, která…

Celý článek

Nezařazené, Z našeho oboru

Tělo pod kontrolu: Jak moc využívá medicínu k řízení společnosti

Můžete opravdu říci, že vaše tělo je ovlivňováno pouze vámi? Máte jistotu, že vaše zdraví ovládáte jenom vy? Pokud si nejste svými odpověďmi jistí, navrhuji pokračovat ve čtení. 🤗   Za úvodní obrázek k tomuto článku jsem si vybrala obrázek s postavou žirafy Melmana z animovaného filmu Madagascar. Pokud jste film viděli, jistě si pamatujete, že Melman byl velmi znepokojený svým zdravím. Když se spolu se svými přáteli dostal z newyorské zoologické zahrady do volné přírody, byl naprosto zděšený zjištěním, že…

Celý článek

Kultura, Kultura / Události, Reportáže

Jubilejní ročník festivalu Blik Blik

Čtvrtý březnový víkend Plzeň rozsvítil 10. ročník populárního světelného festivalu Blik Blik. Při příležitosti kulatého výročí organizátorský tým připravil pro účastnictvo akce oproti předchozím letům ještě pestřejší program. Návštěva festivalu byla s výjimkou vnitřních uzavřených expozic zcela zdarma. Téma letošního ročníku se neslo v duchu kontrastů technologie a historie. Organizátoři a organizátorky festivalu se snažili zaměřit na minimální ekologickou stopu, proto se veškeré informace pro návštěvnictvo, včetně mapy a dalších informací, nacházely výhradně na webových stránkách festivalu, rovněž bylo snahou…

Celý článek

Dění na FF, Kultura, Kultura / Události, Pro studenty, Reportáže, Rozhovory, Rozhovory s osobnostmi, Z našeho oboru, Ze studentského života, Život na ZČU

Václava Tlili: Naše cesta ke spolupráci s nejstarší univerzitou světa

Spolupráce Katedry blízkovýchodních studií ZČU s nejstarší univerzitou světa, marockou Al-Qaráwíjun, je významným akademickým milníkem. Hlavní zásluhu na tomto propojení má islamoložka a kulturní antropoložka Václava Tlili, která se dlouhodobě věnuje výzkumu tradičních náboženských projevů islámských společností a mezikulturnímu dialogu. V tomto rozhovoru nám nejenom o této spolupráci odhaluje více ze světa akademického islámu. Propojení Katedry blízkovýchodních studií s nejstarší univerzitou světa si jistě zaslouží velkou pozornost. Jaký akademický nebo kulturní potenciál v této spolupráci vidíte? Představte si vzdělávací instituci,…

Celý článek

Kultura, Kultura / Události

Velikonoce na Selském dvoře U Matoušů

Ve dnech 18. – 21. dubna 2025 bude na Selském dvoře U Matoušů v Plzni – Bolevci připraven zajímavý program. 18., 20. a 21. dubna v časech 11:00, 13:00 a 15:00 se můžete těšit na komentované prohlídky obytného stavení, kde si můžete prohlédnout velikonoční expozici a kromě toho se také dozvědět, jaké zvyky se v době Velikonoc na Plzeňsku udržovaly. Na Velký pátek 18. dubna budou na programu v časech 12:00 a 14:00 rovněž speciální komentované prohlídky Bolevecké návsi, kde…

Celý článek