Jelikož jsem vášnivou čtenářkou a miluju historii, tak bych vám tu dneska chtěla představit novinku od Joty a to knihu „Přepište dějiny (nejen) k maturitě“. Za knihou stojí Michal Stehlík a Martin Groman a není to první jejich společná kniha, ale už čtvrtá. U Joty již vyšlo „Přepište dějiny“, „Přepište dějiny podruhé“ a „Přepište dějiny potřetí“. Martin Groman vystudoval moderní dějiny české žurnalistiky a spolupracoval například na cyklu „Modrá krev“, což je seriál a současných potomcích českých šlechtických rodů. Michal…
Měsíc: Listopad 2024
Když ani plochozemci nevěří svým vlastním důkazům
Díky internetu je pro lidi, kteří mají sklony věřit nejrůznějším bizarním věcem, mnohem snazší najít podobně smýšlející jedince, kteří jejich přesvědčení posilují. Ale proč zrovna placatá Země? Proč věří lidé takovému zjevnému nesmyslu? Pokud vezmeme v potaz nejrůznější konspirační teorie, tento fenomén se často vysvětluje tím, že lidé jsou rádi, když se cítí výjimeční. Chtějí věřit, že mají přístup k nějakým speciálním informacím, které je intelektuálně povyšují. Poté se snaží získat uznání mezi ostatními věřícími a zapojí se do hnutí…
Kde pomoci kočkám v nouzi?
Blíží se Vánoce, s čímž se obvykle pojí také shánění vánočních dárků, kterými chceme potěšit své blízké. Co takhle koupí dárku přispět na dobrou věc? Stejně jako v předchozích letech se i v roce letošním uskuteční tradiční akce s názvem Vánoční Fouskobazárek, kterou pořádá spolek Fousky z.s. se sídlem v Plzni-Liticích. Tato organizace se věnuje záchraně nemocných a opuštěných koček z ulice či nevyhovujících podmínek. Provoz útulku je finančně náročný, velké výdaje padnou na veterinární péči, krmivo a spotřební materiál.…
Cesta k 17. listopadu
Před pár dny jsme si připomněli výročí 17. listopadu. První, co se každému při vyslovení tohoto data vybaví je Sametová revoluce 1989. Někteří by mohli ještě vzpomenout na Mezinárodní den studentstva, avšak menší počet lidí by si vybavil události spojené s 17. listopadem 1939. Ten den se nezapsal pouze do českých dějin, nýbrž i do těch světových. Byl to den, kdy nacisté uzavřeli vysoké školy na území toho, čemu říkali Protektorát Čechy a Morava. Hitler plánoval obsazení Československa již v…
Ceny Jaroslava Golla již potřetí!
Dne 20. listopadu 2024 se na Katedře historických věd FF ZČU konal třetí ročník předávání Cen Jaroslava Golla za literaturu. Cena Jaroslava Golla je předávána studentům a studentkám historie ze všech historických ústavů, filozofických fakult, gymnázií a středních škol v České republice. Tradičně se soutěží v pěti kategoriích – středoškolská práce, seminární práce, bakalářská práce, diplomová práce a disertační práce. Do soutěže může být přihlášena každá práce zaměřená na historii či na její příbuzné obory. Práce je hodnocena pětičlennou komisí…
Výsledky voleb do AS FF
Ve dnech 11. a 12. listopadu, jak jistě víte, proběhly volby do našeho fakultního Akademického senátu. V tomto článku se dozvíte, proč je vlastně senát důležitý, co je jeho úkolem a v závěru najdete seznam zvolených zástupkyň a zástupců pro nadcházející volební období. Akademický senát FF je vedle např. Disciplinární komise, Vědecké rady, Oborové rady nebo Kolegia děkana jedním z orgánů naší fakulty. Jeho členy a členky volí celá akademická obec, jíž jste i vy, studující na FF ZČU, součástí.…
Exkurze do Národního archivu v Praze
Úvod Během listopadu se několik studentů a studentek nejen z Katedry historických věd ZČU vydalo na exkurzi do Národního archivu v Praze na Hradčanech. Exkurze byla pořádána kolegy z Fakulty aplikovaných věd ZČU, čímž jim ještě jednou moc děkujeme! Beze sporu se jednalo o velice zajímavou exkurzi. Budova Archivu země České Tuto budovu využívá první oddělení Národního archivu. Co se druhého oddělení týče, to se nachází v Praze na Chodovci, kam Katedra aplikovaných věd plánuje zavítat v letním semestru. Budova Archivu země České je unikát…
Výstava „Hvězda pod tíhou hvězdy“
Po roce 1989 se Izrael znovu po 40 letech stal naším důležitým politickým, ekonomickým a vojenským spojencem. Po celou dobu komunistické nadvlády tomu tak ovšem nebylo. Pro pochopení toho, jaký měl minulý režim k židovskému státu a židovské populaci v Československu vztah, se můžete podívat na výstavu ve Velké synagoze tematicky nazvanou ,,Hvězda pod tíhou hvězdy”. Tu můžete navštívit od 3. listopadu 2024 až do 31. března 2025 vždycky v časovém rozmezí 10:00-17:00. Budování vztahů mezi Československem a Izraelem začalo…
První kroky na cestě z deprese. Jak může vypadat nalomená psychika?
Kdy vyhledat psychiatra, jak sezení probíhá a co při tom může člověk cítit? I na první pohled zdravý jedinec může mít mnohem hlubší problémy, které nejdou na první pohled znát. Chci vám ukázat, jak může vypadat cesta člověka s depresí na prvních krocích k uzdravení. Jsem v pořádku? Necítím se tak. Jsem relativně zdravý člověk. Nekouřím, nepiju, drogy jsem nezkoušela a žádnou závažnou nemoc nebo operaci jsem zatím neprodělala. Mám pravidelně hlídané vrozené vady srdce, které mě ale na životu…
Analýza izotopů stroncia
Problematika migrace se dnes skloňuje především v rámci aktuálního politického dění, jedná se však o problematiku, kterou se zabývá mnoho dalších oborů včetně archeologie. Sledování pohybu lidí je v mladších obdobích usnadněné například písemnými záznamy. Jak ale můžeme poznávat migrace v mnohem starších dobách? Studium migrací pravěkých populací mi přijde výjimečně zajímavé, protože se vědci musí spoléhat na metody, které někdy vypadají skoro až jako ze sci-fi. Mezi takové postupy bych jistě zařadila analýzu stronciových izotopů. Tato analýza je totiž…