Pro studenty, Studentský život

Začni semestr tentokrát chytře

Se začátkem semestru téměř každému studentovi trvá, než se dostane zpátky do studijního módu. Proto přináším pár tipů, které by ti mohly cestu do pracovního režimu usnadnit a pomoci ti vyhnout se tak hektickému konci semestru, při němž nevíš, co dřív. 1.Zapisuj si důležité informace ohledně získání zápočtu Zdá se to jako samozřejmost, ale na konci semestru skutečně oceníš, když budeš mít všechny požadavky ke splnění předmětu pečlivě zapsané. 2.Poznámky při jednom Jednou s notebookem, podruhé zase se sešitem… a…

Celý článek

Úvahy a zamyšlení

Autenticita Kunderova Falešného autostopu

Falešný autostop povídka ze sbírky Milana Kundery Směšné lásky. Stejně jako zbytek povídek i Falešný autostop popisuje útrapy a úskalí partnerských a milostných vztahů. Konkrétně se zde setkáváme s párem, který si dlouhou cestu krátí na první pohled nevinnou hrou, v níž dívka předstírá, že je stopařka a chlapec jí nabízí odvoz. Během cesty se na oko seznamují a oba se vydávají za postavu, kterou si zvolili. Celá hra však začíná eskalovat jejich příjezdem na hotel, kde se společně ubytují, přičemž stále…

Celý článek

siluleta hlavy muže, která vzkvétá poznáním
Úvahy a zamyšlení

K čemu mi vlastně bude analytická filozofie?

Otázka kterou jsem si kladla při zapisování předmětu do rozvrhu. Po absolvování analytické filozofie už znám odpověď. Zkušenost se pokusím zprostředkovat. Studium analytické filozofie podobně jako celé studium na filozofické fakultě dle mého názoru značně posiluje komunikační dovednosti studentů. Dalo by se diskutovat o vlivu vysokých škol na komunikační dovednosti obecně, jelikož sama na sobě shledávám, že jsem se od mého prvního semestru na vysoké škole značně posunula, co se rychlé a efektivní komunikace týče. Napsat e-mail vyučujícímu pro mě…

Celý článek

Kultura, Kultura / Události, Pozvánky na akce

Noc literatury letos v kampusu ZČU

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje připravuje i letos ve spolupráci se Západočeskou univerzitou literární projekt Noc literatury, jehož cílem je představit širší veřejnosti současnou evropskou literaturu, a to prostřednictvím čtení knižních titulů v podání známých osobností na netradičních místech. Letošní ročník zahrnuje šest zajímavých míst veřejného prostoru v plzeňské čtvrti Bory, z nichž se tři běžně nepřístupná místa nacházejí právě v kampusu ZČU – univerzitní knihovna, kancelář rektora a jeden z ateliérů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Pokud…

Celý článek

Kultura / Události

Den vědy a techniky

V pátek 10. 9. proběhl na náměstí Republiky Den vědy a techniky ZČU. Letos šlo bohužel jen o jeden den a nikoli o dva, jak tomu bylo v předchozích pěti letech. Navíc kvůli pandemickým opatřením nám byl vstup povolen až po ukázání potvrzení o očkování nebo o negativním testu, což je pochopitelné. Účast byla podle mého názoru a soudě dle fotek z události velká, k čemuž jistě přispělo i pěkné, ještě letní, počasí. Ačkoli šlo o jednodenní záležitost, nebyli jsme…

Celý článek

Recenze, Ze studentského života

A Hidden Life – Skrytý Život

Pomalu začíná nový semestr, a proto by se kromě důkladných příprav nemělo zapomínat na nějaké to kulturní obohacení. Samozřejmě se počítá s pitím burčáku, ale člověk si v průběhu dohánění socializace a kontrolování uskladněných zásob v lednici může pustit i nějaký ten film. Pro mě to byl dlouho odkládaný snímek A Hidden Life režiséra Terrence Malicka. Film se odehrává v rakouské vesnici Radegundu a zabývá se osudem a rodinnými vztahy Franze Jägerstättera, rakouského sedláka, který byl v roce 1943 popraven…

Celý článek

Pro studenty

Zotero: jak (ne)citovat

Snad jednou z nejdůležitějších a nejméně oblíbených částí každé badatelské práce je citování. Na patřičných kurzech se učíme, že existuje mnoho citačních norem a že v humanitních oborech je v Českém prostředí nejužívanější ISO 690. Naneštěstí nám již není řečeno, že citovat nemusíme ručně! Mnoho z nás zná pravděpodobně web Citace.com, který dovede vcelku dobře generovat bibliografický údaj dle ISO 690 jen na základě ISBN či DOI. Odkazování samotné je však stále na nás. Stejně tak je na nás to, abychom…

Celý článek

Kultura / Události, Reportáže

Archeologům z naší filozofické fakulty se podařil unikátní nález

Nedaleko Řípu u obce Dušníky naši archeologové objevili pravěkou mohylu. Konkrétně se jedná o tzv. dlouhou mohylu, jež patří k nejstarším v Evropě. V mohyle se nachází artefakty z doby cca 3 800 let př. n. l. a unikátní hrobová komora, ve které bylo pohřbeno dítě. Jedná se opravdu o unikátní nález na českém území, jak i sám vedoucí výzkumu Petr Krištuf z katedry archeologie poznamenal: „Mohyla v Dušníkách představuje nejlépe zachovalý pohřební monument tohoto typu v Čechách. Náš výzkum…

Celý článek