V galerii Masné krámy právě probíhá výstava představující dílo plzeňského výtvarníka Jiřího Patery (1924 – 2003). Jiří Patera působil na Pedagogické fakultě v Praze, ovšem po příchodu normalizace byl nucen z fakulty odejít a právě poté začal působit v Plzni, kde vedl kurzy pro amatérské malíře. Probíhající výstava se zaměřuje nejen na Paterovo vrcholné období z konce šedesátých let, ale představuje i další významné momenty v jeho tvorbě přibližně od padesátých do osmdesátých let. První část se soustředí na autorovu…
Měsíc: Únor 2025
Spojenecké mapy během 2. světové války
Význam Během 2. světové války plnily mapy a plány klíčovou roli ve všech vojenských operacích, ať už se jednalo o velké ofenzivy, či nespočet různých bitev. Každá mapa plnila svůj specifický účel, pro jaký byla vytvořena. Tvorba map, nejčastěji Evropských států, ale samozřejmě také ostrovů v Pacifiku, kde spojenci sváděli boje proti Japonsku, obnášela precizní práci kartografů, ale také značné úsilí z řad agentů SOE (Special operations executive) či OSS (Office of strategic services). Nelze přehlédnout ani riskantní práci pilotů,…
80 let od největší tragédie v našich dějinách
Tento rok měl celý svět možnost si připomenout 80. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Auschwitz v dnešním Polsku. Tradičně se v Osvětimi sešli přeživší holocaustu, přední světoví politici a političky a spousta mladých lidí, aby společně uctili památku všech, kteří nepřežili. Jen pro osvětlení historických souvislostí. Nacisté se dostali v Německu k moci 30. ledna 1933, když stařičký německý říšský prezident Paul von Hindenburg jmenoval jejich vůdce Adolfa Hitlera novým říšským kancléřem. Stalo se tak po sílících nepokojích zasáhnuvších Německo…
Studentský filozofický kruh
S dalším semestrem k nám přišly i nové termíny studentského filozofického kroužku. V letním semestru se budeme setkávat ve středu od 18:30 v učebně RJ-209. Toto studentské setkávání má už několikaletou tradici. Z původního čistě filozofického zaměření jsme se přesunuli k interdisciplinárním přednáškám s cílem přinést zajímavé informace od studentů a studentek k dalšímu studentstvu. Formát těchto setkání se vždy odvíjel od struktury 40minutové přednášky a 20minutové diskuze. Nebojíme se ani experimentovat s jinými formáty. Členové a členky kroužku tak…
Otestujte své znalosti z archeologie
Máte rádi kvízy? Tento měsíc jsem si pro vás připravila deset otázek, které jistě zvládne každý, kdo se o archeologii aspoň trochu zajímá. Velkou nápovědou pak mohou být některé z mých starších článků. 🙂 Správné odpovědi (a odkazy na články) i odměnu najdete dole pod obrázkem. 1) Co je to monoxylon? a) pravěký hudební nástroj b) z kmene vydlabaná loď c) novověký textilní materiál 2) K čemu sloužily dlouhé mohyly? a) k pohřbívání významných jedinců b) k ukládání pracovních nástrojů…
Láska z perspektivy sociologické vědy
Blíží se Valentine’s Day 💗, proto s vámi chci mluvit o lásce. Láska má různé podoby, např.: mateřská láska, romantická láska, láska k sobě samému atd. V dětských pohádkách a animovaných filmech je láska zobrazována jako magická síla, která přemáhá zlo. Ve starším věku se setkáváme s tím, že v literatuře a kinematografii je láska zobrazována jako „bláznivý cit“, kvůli kterému je člověk schopen udělat cokoliv. Víte, kolik existuje příběhů o nešťastné nebo zakázané lásce? Stačí si vzpomenout na Shakespeara…
Den otevřených dveří na ZČU
Dne 28. ledna 2025 proběhl na Západočeské univerzitě v Plzni den otevřených dveří. Již o jeden den dříve se uskutečnil na pobočce ZČU v Chebu na Fakultě ekonomické a následně 29. ledna završila sérii dnů otevřených dveří Fakulta pedagogická v Karlových Varech. Všech devět plzeňských fakult během dne zpřístupnilo své prostory návštěvníkům, kteří se díky tomu mohli seznámit s prostředím univerzity. Pro uchazeče a uchazečky o studium byly rovněž v rámci programu připraveny prezentace nabízených studijních oborů, informační přednášky, dokonce…
Darwin, nacismus a mýty o eugenice
Spojování evoluční teorie s nacistickou ideologií je rozšířený mýtus, který má kořeny v určité části veřejného diskurzu. Kreacionisté často tvrdí, že darwinismus byl základem nacistické eugeniky, a používají toto tvrzení jako argument proti evoluci. Tento přístup ale nejen že není podložený fakty, ale zároveň se jedná o argument ad hominem – tedy útok na autora místo na samotnou teorii. I kdyby nacistická eugenika skutečně čerpala z darwinismu, neznamenalo by to, že darwinismus je jako vědecká teorie chybný. Eugenika, tedy myšlenka…