Kultura, Z našeho oboru

Disneyho postavičky jako propaganda?

Úvod

Píše se červenec roku 1928 a na stříbrném plátně se poprvé objevuje animovaná postavička, která nápadně vypadá  jako myš. Světlo světa spatřuje dnes již celosvětově známá postavička Mickey Mouse z dílny Walta Disneyho v krátkometrážním filmu „Parník Willie“. V listopadu proběhne druhá premiéra, tentokrát dokonce se zvukem. Jednalo se o první animovaný film se zvukem na světě. Díky úspěchu se brzy s Disneyovými postavičkami roztrhne pytel. Během druhé světové války však plnily i jinou funkci než jen pobavení publika, protože se staly symbolem propagandy, ne však v negativním slova smyslu.

Obr. č. 1: Z filmu „Parník Willie“, 1928

Kačer Donald jako diktátor?

Prvního srpna 1942 se na stříbrném plátně objevil krátkometrážní propagandistický animovaný film s názvem „The Ducktators“, kde je kačer Donald vyobrazen jako Adolf Hitler. Ve světě zuřila druhá světová válka a film sloužil jako satira, aby lidé v Americe lépe pochopili, co vše se od začátku války odehrálo a jaké zlo představovali přední diktátoři Osy. Ve filmu se samozřejmě objeví i Benito Mussolini a Hideki Tojo. 

Obr. č. 2: Z krátkometrážního filmu „The Ducktators“, 1942

Kačer Donald jako voják?

Walt Disney v rámci válečného úsilí začal tvořit instruktážní animované filmy pro armádu v čele s Kačerem Donaldem. V těchto filmech nám Donald představuje nejrůznější základní znalosti, co se života v armádě týče. A to vše vtipnou formou! Zajímavostí je, že Donald vstoupil do armády oficiálně a taktéž byl oficiálně, v roce 1984, propuštěn se všemi poctami. Během války takových animovaných filmů s Donaldem vyšlo hned několik a témata zůstávala stále obdobná. Symbolem boje za svobodu se však staly i další Disneyho postavičky.

Obr. č. 3: Z krátkometrážního filmu „Donald gets drafted“, 1942

Symboly boje za svobodu

Američtí vojáci bojující v Evropě či v Pacifiku Disneyho postavičky velmi dobře znali. Často se setkáváme s případy, kdy se na některém bojovém letounu amerického letectva objevily známé tváře. Mickey Mouse, Minnie, Goofy nebo třeba již zmíněný Kačer Donald. Když pomineme postavičky z Disneyho dílny, velmi populární postavou se  stal také Pepek Námořník. Vojáci si v některých případech dokonce své oblíbené hrdiny namalovali na bundu či si nechali ušít nášivky s motivy Disneyových postav. Tyto nášivky se nejvíce proslavily u letectva a námořnictva a v některých případech se dokonce staly symbolem celých praporů. Na domácí půdě jsme mohli narazit na propagandistické plakáty, které měly jediný cíl – upevnit morálku. Některé dokonce nabádaly k nákupu válečných kuponů, ze kterých se posílaly peníze přímo armádě.

Obr. č. 4: Nášivka 531. bombardovací peruti amerického letectva s Kačerem Donaldem

Závěr

Propaganda nemusí být vždy jen špatná. V tomto případě Walt Disney a americká vláda vymysleli úžasný koncept, který doprovázel Američany během celé války. Od propagandistických letáků až po instruktážní filmy pro armádu, Disneyho postavičky dokázaly vše. Jen těžko soudit, jak moc se Američanům v nejhorších časech tyto postavičky zaryly pod kůži a kolika lidem dokázaly, byť jen na chvíli, pomoci zapomenout na hrůzy, které se ve světě děly.

Obr. č. 5: Propagandistický plakát „Keep your eyes open“, cca 1942

 


Zdroje

LOONEY TUNES (Looney Toons): The Ducktators (1942) (Remastered) (HD 1080p). In: YouTube [online], [cit. 2024-09-17]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=TdMlqq-vL5A.

Donald Duck Received Official Discharge Papers from the Defense Department. In: Military.com [online], [cit. 2024-09-17]. Dostupné z: https://www.military.com/history/donald-duck-received-official-discharge-papers-defense-department.html.

Donald Duck. In: Department of defense [online], [cit. 2024-09-18]. Dostupné z: https://www.defense.gov/Multimedia/Photos/igphoto/2002046086/.

Úvodní obrázek: https://d23.com/this-day/fall-out-fall-in-is-released/

obrázek č. 1: https://www.filmfestival.be/en/film/steamboat-willie

obrázek č. 2: https://likelylooneymostlymerrie.blogspot.com/2015/07/376-ducktators-1942.html

obrázek č. 3: https://d23.com/this-day/donald-gets-drafted-is-released/

obrázek č. 4: https://www.uswarspatches.com/sold-ww2-us-531st-bomb-squadron-patch-c/

obrázek č. 5: https://stageandcinema.com/wp-content/uploads/2021/03/Disney-Studio-Artist-Remember-Pearl-Harbor-poster-1942.-Courtesy-of-the-Walt-Disney-Archives-c-Disney-scaled.jpg

 

Tagged , , , , ,

About Tomáš Fiala

Studuji historii na katedře historických věd ZČU. Z historie mě nejvíce zajímá 2. světová válka, dějiny USA a dějiny novověku. Ve volném čase rád sleduji filmy, nebo se věnuji čtení.
View all posts by Tomáš Fiala →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *