Už to tak bývá, že ke studentskému životu patří i nějaká ta brigáda. A tak jsem dohromady skoro pět let, s malými či velkými covidovými přestávkami, brigádničila v obchodě s oděvy. Přijde mi to jako dobrá, občas klidná práce a nemám proč si stěžovat. Naučila jsem se pracovat s penězi, lépe komunikovat s lidmi a potkala jsem spoustu skvělých holek. Jelikož se nezadržitelně blíží konec mého studia, moje brigáda skončila. Rozhodla jsem se tudíž, předložit vám pár svých zážitků. Většinu…
Měsíc: Duben 2022
Rozhovor s ukrajinským studentem ZČU o dění na Ukrajině
Bývalý zahraniční student filozofické fakulty, Roman Radetskyy se konkrétně nachází na Ukrajině poblíž Lvova. Napadlo mě, vzhledem k současné situaci, udělat s ním rozhovor a získat tak tak přímé svědectví o aktuálním dění. Redaktor: Jaký jsi na Západočeské univerzitě studoval obor? Roman: Studoval jsem filozofii. Redaktor: Jak bys hodnotil svůj pobyt na ZČU a celkové pocity ze studia? Roman: Potkal jsem spoustu úžasných lidí a líbil se mi přístup učitelů na univerzitě. To by bylo na několik normostran… (smích). V Česku…
Jak je důležité míti Putina
Pokud nežijete v informačním vakuu, nebo nejste pštrosem, který se zdráhá vytáhnout hlavu z písku, tak jistě sledujete situaci na Ukrajině. Už uběhlo několik dnů od doby, co Ruská federace vnikla na půdu Ukrajiny a zahájila „speciální vojenskou operaci“, kterou normálně smýšlející lidé na Západě zvou válkou. Schválně jsem napsal Západ s velkým Z a schválně jsem napsal „speciální vojenská operace“, protože bych se zde chtěl vyjádřit k civilizačním rozdílům a k zamyšlení o lidské civilizaci, k jemuž mě nedávné…
Vyjeďte si za plzeňskou přírodou a archeologií
Na Plzeňsku máme archeologické památky skoro na každém kroku. Mnoho z nich jistě znáte a pravděpodobně jste je už navštívili. Mezi ty nejznámější patří hrad Radyně, zámek Kozel, zřícenina hradu Litice nebo hradiště Hůrka nad Starým Plzencem s krásnou rotundou. Jestli ale chcete vidět něco nového a nechce se vám jezdit moc daleko, tak pro vás mám tři tipy na místa, kde nepotkáte tolik lidu a užijete si trochu klidu v krásné přírodě. Zaniklý hrad Kyjov Doprava: autem, na kole,…
Rozhovor s antropologem Lukášem Friedlem o nálezu Homo naledi i nejstarším hovínku na světě
V pořadí druhý podcast FF nás zavedl do laboratoří katedry antropologie, kde jsme vyzpovídali biologického antropologa Lukáše Friedla. Podělil se s námi o své poznatky z výzkumu funkční morfologie, konkrétně pak dlouhých kostí. Díky tomu jsme se dozvěděli, co všechno se z nich dá vyčíst a jaké metody k tomu využít. Napadlo by vás, že podle tvaru kosti stehenní můžete rozeznat lovce od zemědělce? Tedy pokud jste pan doktor Friedl. Ten se výzkumu dlouhých kostí totiž věnuje už od své…
Jsou Češi připraveni zvolit prezidentku?
Dne 8. března 2022 byla na katedře filozofie fakulty filozofické pořádána Akademickým spolkem studentů politických věd v Plzni debata s názvem „Hledá se prezident”. Debaty se zúčastnili doc. Ladislav Cabada a Mgr. Václav Dolejší. Debata byla zaměřena na budoucí osobu prezidenta republiky, řeč však přišla i na nynějšího prezidenta a události týkající se jeho funkčního období. Dále se diskutovalo rovněž o přímé volbě, jejích výhodách a nevýhodách. Na samotném konci dostalo publikum příležitost zúčastnit se debaty díky svým položeným dotazům/podnětům.…
Tip na výlet: Luftova zahrada v Plzni
Přestože momentální chladné počasí tomu příliš nenasvědčuje, máme zde jaro. Až se však meteorologická situace zlepší, mnozí z nás zatouží vyrazit ven. Pokud vás (stejně jako mě) uchvacují krásy probouzející se jarní přírody, možná vám bude užitečný následující tip na výlet. Pokud bydlíte v Plzni, dokonce nemusíte doslova chodit daleko. Konkrétně v Plzni – Doudlevcích přejdete Tyršův most a dáte se vpravo. Zde se nachází Luftova zahrada. Toto klidné místo je unikátním příkladem prvorepublikového zahradního umění v plzeňském regionu. Zahradě…
Kurz rychlého čtení od ZČU zdarma
Snad každý z nás ví, co je rychlé čtení – jde o styl čtení, který je nejvíce aplikovaný těsně před zkouškou nebo referátem. Avšak stejně jako se vším existuje rychlé čtení, které funguje (tj. je doprovázeno i porozuměním, nejen pocitem, že jsem něco udělal) a takové, které ne. To rychlé čtení, které není děláno s panikou, ale naopak s velikým klidem a velikou mírou koncentrace, má své speciální techniky. Techniky, které staví na poznatcích o anatomii očí a mozku. A…