V úterý 15. dubna 2025 bylo slavnostně otevřeno Centrum digitální archeologie! 🥳 Nové pracoviště vedené Lenkou Starkovou se může pyšnit špičkovým technologickým vybavením, díky němuž bude schopné nejen konkurovat obdobným týmům v Evropě, ale také udávat směr modernímu archeologickému bádání.
Katedra archeologie FF ZČU se dlouhodobě orientuje na digitální archeologii jako takovou, přičemž se zaměřuje především na krajinnou archeologii a využití nástrojů dálkového průzkumu Země. K úvahám o založení takto orientovaného výzkumného centra vedla potřeba propojit výukové aktivity s aplikovaným výzkumem, v rámci kterého lze tyto nástroje a metody využívat v konkrétních projektech a terénních výzkumech. Studující tak budou díky centru schopni pracovat s technologiemi, které nabízejí zcela nový pohled na archeologii.
Zařízení, kterými se může Centrum digitální archeologie pochlubit, jsou běžně velice obtížně dostupná, protože jejich pořizovací ceny jdou často do milionů korun. Díky několika financovacím programům je však bylo možné zakoupit a přidat do katederní výbavy. Jedná se například o bezpilotní letoun (křídlo), dron vybavený LiDARem, 3D tiskárnu či špičkové laserové skenery. Pracoviště se bude primárně zaměřovat na tři globální témata – digitální dokumentaci a 3D rekonstrukční modelování, digitální konzervaci (např. tvorba virtuálních muzeí)d. a analýzu prostorových dat.
Cílem centra je zapojení do nejen lokálních, ale i zahraničních projektů. Dokladem potřeby takového pracoviště může být i fakt, že za svou krátkou dobu působení (od poloviny roku 2024) se již stihlo zapojit do několika rozsáhlých projektů, na kterých spolupracuje široká řada významných českých institucí (o tom vám povím někdy příště 😀 ). Vedoucí CDA Lenka Starková slavnostní otevření uzavřela slovy o tom, že záměrem bude také propojování odborníků a odbornic z celého světa, které chtějí v roce 2026 započít organizováním mezinárodní konference Aerial Archaeology Research Group.