Po roce 1989 se Izrael znovu po 40 letech stal naším důležitým politickým, ekonomickým a vojenským spojencem. Po celou dobu komunistické nadvlády tomu tak ovšem nebylo.
Pro pochopení toho, jaký měl minulý režim k židovskému státu a židovské populaci v Československu vztah, se můžete podívat na výstavu ve Velké synagoze tematicky nazvanou ,,Hvězda pod tíhou hvězdy”. Tu můžete navštívit od 3. listopadu 2024 až do 31. března 2025 vždycky v časovém rozmezí 10:00-17:00.
Budování vztahů mezi Československem a Izraelem začalo po jeho vyhlášení nezávislosti v květnu 1948, kdy jsme se stali jedním z prvních států, které jeho svrchovanost uznaly. Zároveň také ČSR začala Izrael aktivně podporovat ve válce za nezávislost proti agresi okolních arabských států. Ovšem následný diplomatický odklon Izraele od Sovětského svazu vedl k ochlazení vzájemných vztahů i s ostatními zeměmi socialistického bloku. SSSR ze začátku podporoval sionistické hnutí a vznik židovského státu s vidinou toho, že tak vznikne strategicky důležitý satelit na Blízkém východě.
Po přiklonění Izraele ke Spojeným státům a dalším západním státům začal Sovětský svaz šířit antisemitskou propagandu, která vyvrcholila násilím a pronásledováním vlastních občanů židovského původu. Sovětský antisemitismus se dostal i do Československa, kde si jej spojujeme především se jménem Rudolfa Slánského, který byl pro svůj židovský původ vyloučen z vedoucí funkce KSČ (od roku 1945 působil ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ) a následně byl po vykonstruovaném procesu oběšen. Komunistická perzekuce Židů byla ovšem hlubší a neomezovala se jen na vrcholné státní a stranické funkcionáře. Důkazem toho je akce StB s krycím názvem „Pavouk“.
O tom všem se dozvíte na výstavě ve Velké synagoze zasvěcené této relativně neznáme kapitole našich dějin druhé poloviny 20. století. Výstava je přístupná veřejnosti od 10:00 až do 17:00.
Zdroj obrázku a další informace na: Hvězda pod tíhou hvězdy