Pražský hrad je středobodem zájmu mnoha (nejen) českých archeologů a archeoložek již dlouhá léta. Výzkumy v různé formě tam běží skoro nepřetržitě a množství nálezů je enormní. To, že se na takto významném místě nacházejí opravdové poklady, je všem asi jasné. Přesto se ale občas objeví něco, co dokáže překvapit i zkušené odborníky.
V letech 2008–2009 se opravovala dřevěná podlaha ve Vladislavském sále, čehož archeologové využili k průzkumu prostoru pod ní. Ve východní části sálu našli zbytky původní podlahy, která se přestala používat po požáru v roce 1541. Největší zájem ale vzbudil stavební odpad nacházející se v tomto prostoru, který byl plný různých předmětů a zbytků z 16. a 17. století. Díky suchému prostředí se tam tyto nálezy skvěle dochovaly. V hlavní části sálu pak zkoumali klenební zásyp nacházející se přímo pod dřevěnými parketami. Předměty, které tam našli, byly buď vyhozené zbytky, nebo ztracené drobnosti, které propadly spárami v podlaze a zůstaly tam.
Velkou část tohoto zásypu tvořily rostlinné zbytky, mezi nimiž se našly i opravdu exotické kousky. Jeden z nejzajímavějších a nejdůležitějších nálezů byl vanilkový lusk, který není v tomto období doložený z žádné jiné evropské lokality. Archeologové věděli, že lusk pochází z doby po roce 1541 (kdy shořela starší podlaha), ale zároveň musel být starší než dřevo, ze kterého byla vyrobená ta pozdější podlaha nad ním (o tom, jak se datuje dřevo, jsem psala zde). Tento odhad pak potvrdilo i radiokarbonové datování, které zařadilo vanilku do období mezi roky 1513 a 1666.
Mezi další zajímavé nálezy pak můžeme jistě zařadit arašídy, dýni, muškátový oříšek, kávu, olivy, pistácie, pomeranče, mandarinky nebo třeba karob. (Historickou zajímavostí je, že si tehdejší elita oblíbila pití kakaa ochuceného vanilkou. Můžeme tedy předpokládat, že se v té době na našem území mohly objevit i kakaové boby. Přímé důkazy však zatím nemáme.)
Vanilka a další výjimečné rostlinné nálezy pomáhají lépe pochopit, co se tehdy na takto významných místech dělo, co se jedlo, pilo, co bylo vzácné. Jak říká tým autorů a autorek, vanilkový lusk ukazuje, jak důležitou roli měl pražský královský dvůr v raném novověku. Období vlády Rudolfa II. bylo pro Prahu zásadní. Článek to uzavírá slovy: „Během této éry město prošlo transformací a stalo se významným ekonomickým centrem a královskou rezidencí. Archeologické naleziště uchovávající si svůj jedinečný charakter pak svědčí o této éře prosperity.“
Fotografie nejstaršího vanilkového lusku v Evropě (zdroj níže)
Zdroj informací a obrázku: J. Irmišová et al. 2025: The first discovery of a vanilla pod in Europe: A multidisciplinary record from the early modern period of the Prague Castle, Journal of Archaeological Science: Reports 63 (2025) 105099, 1-11.