Několik studentů a studentek KHV dostalo letos v říjnu příležitost vyjet na partnerskou univerzitu ve slovenském Prešově v rámci BIP programu pod záštitou Erasmus+. Ruku v ruce s tím se pojilo také poznávání úkazů a památek místního kraje. Během exkurzí se nám podařilo navštívit několik měst, muzeí, nespočet kostelů a dva významné slovenské archivy. Mnoho z těchto míst se navíc pyšní významnými evropskými prvenstvími. Pojďme si tedy představit ty nejzajímavější památky regionu Spiš a jeho okolí. Nalezneme zde významný historický komplex tvořený třemi hlavními sídly: Spišský hrad, Spiškou Kapitulu a městečko Spišské Podhradí. V roce 1993 byla na seznam UNESCO zapsána lokalita Spišský Hrad a související kulturní památky (dnes Levoča, Spišský hrad a okolní památky), která zahrnuje šest výjimečných míst ze Spiše. Tvoří ji Spišský hrad, Spišská Kapitula, Žehra, Drevenik, Sivá Brada a městečko Levoča.
Spišský hrad
Spišský hrad představuje asi nejcennější památku celé Spiše. Jedná se o jeden z největších hradních komplexů ve střední Evropě a zcela největší evropskou zříceninou. Tento monumentální hradní komplex, jehož počátky sahají až do 10.–11. století, majestátně ční 200 metrů nad okolní krajinou a už z dálky tuto pohádkovou scenerii nelze přehlédnout. Komplex tvoří horní a dolní hrad, několik velkých nádvoří a masivní hradby. Hrad v současnosti prochází dlouhou rekonstrukcí, tudíž momentálně nejsou návštěvníkům zpřístupněny všechny části. Zůstává faktem, že pohled na samotný hrad zdáli je možná stejně nejmalebnější, přesto i vnitřní prostory stojí za návštěvu. V jarních a letních měsících dokonce na nádvoří můžete spatřit pár místních syslů. Spišský hrad představoval mocenské centrum Spiše, jako jeden z mála odolal tatarským vpádům a dokládá vývoj architektury od 12. do 18. století. Objevil se dokonce i v několika zahraničních filmových snímcích jako například ve filmu Dračí srdce z roku 1996.
V údolí pod kopcem se nachází městečko Spišské Podhradie. Zpočátku se skutečně jednalo o pohradí Spišského hradu, nicméně již během 14. století se město osamostatnilo jako nezávislé na hradu.
Spišská Kapitula
Spišská Kapitula je církevním městečkem a další významnou dominantou Spiše. Sídlí zde spišský biskup a jedná se taktéž o centrum spišské diecéze. Spišská Kapitula bývá označována jako malý slovenský Vatikán. Má bohatou historii sahající až do 12. století. Městu dominuje pozdně románská katedrála sv. Martina s velmi honosným vybavením, zachovalými gotickými freskami a nejstarší slovenskou románskou plastikou v podobě bílého lva.
Levoča
Závěrečnou zastávkou při naší návštěvě prešovského kraje se stalo historické městečko Levoča. Město si zachovalo středověký charakter s hradebním systémem. Stalo se městskou památkovou rezervací. Hlavní dominantou města je kostel sv. Jakuba, kde nalezneme několik renesančních oltářů. Levoča se pyšní skvostnou architekturou nejen veřejných, ale i soukromých budov. V pozdním středověku zde žil významný gotický řezbář Mistr Pavel z Levoče, jenž je autorem nejvyššího dřevěného oltáře na světě nacházejícího se právě v kostele sv. Jakuba v Levoči. Ve městě fungovala jeho řezbářská i malířská dílna, jejíž dílo mohou návštěvníci města obdivovat dodnes. Až do dob protihabsburského povstání v 17. století město velmi prosperovalo a v 19. století se stalo centrem slovenského národního obrození.
Tolik k tomu nejzajímavějšímu, co jsem měla ze Spiše možnost poznat. Pokud hledáte inspiraci na výlet k našim sousedům na východ, neváhejte tuto lokalitu navštívit. Možná si i vy po návštěvě budete klást otázku: Kolik kostelů je až moc kostelů?
Dovidenia!
Zdroje:
https://www.spisskepodhradie.sk/mesto/historia/historicke-pamiatky/
https://www.slevomat.cz/vylety/4583-spissky-hrad?srsltid=AfmBOorfc8rISXFxqVVjYJjoJwudq2jO5_KQ6QYuU_kbXsPqEKhkE4GH