Nezařazené

PechaKucha Night v Plzni

Večer v pátek 11. října se v Plzni uskutečnila akce s názvem PechaKucha Night. Byla to v pořadí již 47. [Peča], kterou pro veřejnost připravil (s pomocí Plzeňského kraje/Get Smart a Techmanie) Ateliér k světu. Jedná se o architektonicko-projekční kancelář a možná o tom ani nevíte, ale znáte některé jejich další projekty, například kavárnu Šálek & Špunt, Náplavku na Radbuze, interiér restaurace La Chica a některé venkovní prostory na kampusu naší univerzity. 

Tato PechaKucha byla bohužel jejich poslední, protože se rozhodli předat štafetu novému organizačnímu týmu. Jde o večer plný inspirativních lidí a prezentací, které jsou specifické svou formou – prezentující má totiž za úkol představit sebe, své projekty či působení ve 20 slidech a na každý slide má jen 20 vteřin času. Jde tedy o svižná a obsahově velmi nabušená představení. Událost se pokaždé konala na jiném místě a nyní proběhla v prostorách plzeňského science centra Techmanie a zažít tak Techmanii v trochu jiném světle. 😀

Navíc bylo možné přihlásit se na komentovanou prohlídku 3D Planetária, které je zajímavé nejen svou expozicí, ale i samotným prostorem, protože se jedná o architektonickou památku s unikátními Hetzerovými nosníky. Příběh planetária nám zprostředkoval Lukáš Houška, jenž je mimo jiné absolventem naší Filozofické fakulty. Jsem si jistá, že kromě mě si návštěvu planetária užili všichni účastníci i účastnice hlavně díky promítnutí krátkého filmu na obří kulovou plochu nad námi. Pomocí tohoto krátkého snímku jsme proletěli skrze hurikán, moře, hory i galaxie. 

Tím ale zapojení a obdivování Techmanie nekončilo. V průběhu celého večera jsme se mohli volně procházet mezi exponáty a zkoušet, co dovedou. V polovině večera navíc byla v rámci přestávky mezi prezentacemi na programu i krátká vědecká show.

Nyní již k samotným prezentujícím, mezi nimiž byl například i bývalý rektor ZČU Miroslav Holeček, který nám vypověděl příběh o záhadách kvantové fyziky. Dále nám manželé Ivana a Miroslav Zetkovi představili svůj životní příběh, který vedl k tomu, že loni patentovali několik inovací v technologii obrábění a kovové aditivní výroby. Úplně prvním přednášejícím byl Pavel Novotný, který se v SentiSquare věnuje práci s jazykovými modely, jež přizpůsobuje ke konkrétním úkolům. Pro mě rozhodně nejlepším a nejinspirativnějším byl příspěvek Anny Krebsové z týmu Lasar, o němž jste už možná slyšeli v médiích. Tento tým se totiž přihlásil do prestižní soutěže Conrad Challenge pořádané agenturou NASA a podařilo se jim vyhrát dvě ceny ze tří možných. Vymysleli totiž, jak pomocí laseru opravit nefunkční družice poletující na oběžné dráze. Neméně inspirativní byl se svou prezentací také Jakub Štěpánek, mladý propagátor vědy a chemik pocházející z Plzně, který se angažuje v projektu GoHigher a podporuje mladé talenty prostřednictvím Letního odborného kempu nebo kroužku ve Středisku volného času Radovánek. Dalšími výjimečnými a skvělými přednášejícími byli: Šárka Houdková, Karel Jedlička, Stanislav Kuznetsov, Miloš Kačer a Markéta Jedličková. Večerem nás provedl moderátor Josef Krebs.

Myslím, že se jednalo o velmi povedenou derniéru PechaKuchy pod taktovkou Ateliéru k světu a skvělé završení jedné éry, kdy se publikum mohlo podívat do ne-tak-obvyklých prostor, vyslechnout si inspirativní a zajímavé lidi a získat tak motivaci do své vlastní práce.


Zdroj obrázku: FB PechaKucha Night Plzeň

About Tereza Matějková

Jsem studentkou FF, která si nikdy nenapsala nic do šuplíčku. Mám vždy dobrou náladu a dokážu si rozložit čas tak, abych všechno stihla. Mám ráda Karla Čapka, umělou inteligenci, literaturu a spoustu dalších věcí. Jsem zvědavá, baví mě gramatika a nechutná mi kafe.
View all posts by Tereza Matějková →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *