Z našeho oboru, Zajímavé

Pravěká technika tkaní na karetkách – DIY verze!

Tkaní na karetkách je tkalcovská technika pro výrobu zdobených pásků, při které se místo tradičního tkalcovského stavu používají takzvané karetky – malé destičky s otvory v rozích. Historie tohoto způsobu tkaní sahá minimálně do 9. století př. n. l., přičemž se s nálezy karetek (nejčastěji z kostí, dřeva, keramiky či tvrdé kůže) můžeme setkat jak v Evropě, tak na mnoha lokalitách v Asii i Africe. Tuto techniku měli v oblibě například Etruskové, kteří ve svých bohatě zdobených hrobkách vyobrazovali osoby oblečené do látek s detaily utkanými právě na karetkách.

Přibližně 2700 let starý karetkový pásek nalezený v Hallstattu, Rakousko (zdroj níže).

Princip této metody stojí na otáčejících se karetkách navlečených na osnovní nitě, Tím, jak se karetky otáčí, vzniká mezi nitěmi mezera, skrze kterou se protáhne horizontální (útková) nit, která vzor zafixuje. Tuto fázi můžete vidět na obrázku níže. Na této technice je skvělé to, že nepotřebujete žádný speciální stav. Osnovu stačí pevně natáhnout mezi dva body – například nohu stolu a pásek na vašem těle. Tkát tak můžete prakticky kdekoli a kdykoli.

Na fotce můžete vidět, že mám karetky vytvořené z hracích karet. Výroba je velice jednoduchá, rychlá a především levná. Jediná nevýhoda tohoto materiálu je v tom, že není moc trvanlivý. Po dvou 40cm páscích se karty začaly trochu ohýbat, ale na ještě minimálně jeden pásek vydrží. Pořádné karetky si ale můžete také zakoupit – dají se sehnat kostěné a dřevěné repliky, nebo třeba moderní plastové.

Jako úplný začátečník jsem si vybrala jednoduchý vzor (ten můžete najít zde), na který potřebujete celkem 10 karetek a 4 barvy příze. Zkoušela jsem merino vlnu s příměsí akrylu (na obrázku výše a v titulním obrázku), ze které vznikl pěkný, měkký a poddajný pásek. Při výrobě jsem však narazila na problém způsobený tím, jak je vlna „chlupatá“ – při chybě jsem chtěla kousek odpárat, ale malé chloupky trčící z útkové nitě se motaly do chloupků z osnovních nití a opravu tak dost komplikovaly. Proto jsem při druhém pokusu zvolila klasické bavlnky na vyšívání a celý tkací proces měl mnohem hladší průběh. Díky tomu, že jsou bavlnky tenčí než vlna, je vzor mnohem lépe viditelný a definovaný. Ve finále jsem si udělala z pásku náramek. 🙂

Pokud rádi zkoušíte nové DIY věci, tak tkaní na karetkách vřele doporučuji. K technice jsem se dostala v rámci projektu na předmět experimentální archeologie, ale už se těším, až si v létě sednu do stínu ke stromu a vyzkouším si i složitější vzory. Do začátku vám rovnou doporučím tohle video, kde je každý krok skvěle popsán. Pokud byste hledali další informace, tak v angličtině techniku najdete pod „tablet weaving“ nebo „card weaving„. Zpočátku to otáčení vypadá hrozivě, ale nebojte se toho, je to ve skutečnosti opravdu jednoduché.


Zdroj obrázku hallstattského pásku: Grömer, K. – Ungerechts, S. A. 2021: Knowledge sharing: a newly found 2,700-year-old tablet-woven band from Hallstatt, Austria, Archaeological Textiles Review No. 63, 115-125.

Tagged , ,

About Eliška Chimalová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *