Jemné vyladění
Nezařazené, Úvahy a zamyšlení, Z našeho oboru, Zajímavé

Filosofie za jemným vyladěním našeho vesmíru

Už několikrát jsem slyšel námitky věřících: „Jestli neexistuje Bůh, proč máme tak dokonalá těla? Tohle nemohlo vzniknout náhodou.“ Nutno podotknout, že mi to často říkali lidé, kteří kvůli nedokonalosti svého zraku museli nosit brýle. Ale v souvislosti s tím jsem narazil na zajímavější argument. Proč se nám zdá vesmír tak dokonalý? Jemně vyladěný pro to, aby mohl ve vší své složitosti takhle fungovat. Je to jeden z nejoblíbenějších argumentů lidí žasnoucích nad představou něčeho, co nás převyšuje. Mají ale pravdu?…

Celý článek

Kultura, Kultura / Události, Pro studenty, Tipy pro studenty, Úvahy a zamyšlení, Z našeho oboru, Zajímavé, Ze studentského života

Nechuť ke konverzi. Vlastník vs. Ministerstvo kultury v boji o papírnu Piette

Série článků PLKEJME o industriálu. Ne vždycky má zájem o památkovou hodnotu i vlastník daného objektu. Péče o stavby dokládající milníky naší společnosti jsou sice v našem zájmu často už ale ne tak úplně v zájmu samotného vlastníka. Nepříjemnosti na téhle cestě za uchovanou památkou čekají obě strany. Památkáře při honbě za co nejlepší konverzí dané památky a vlastníka při vypořádávání se s důsledky samotné konverze. Problém přichází ve chvíli potřeby péče o samotnou památku, což je nejdůležitější povinností každého…

Celý článek

Z našeho oboru, Zajímavé

Pravěká technika tkaní na karetkách – DIY verze!

Tkaní na karetkách je tkalcovská technika pro výrobu zdobených pásků, při které se místo tradičního tkalcovského stavu používají takzvané karetky – malé destičky s otvory v rozích. Historie tohoto způsobu tkaní sahá minimálně do 9. století př. n. l., přičemž se s nálezy karetek (nejčastěji z kostí, dřeva, keramiky či tvrdé kůže) můžeme setkat jak v Evropě, tak na mnoha lokalitách v Asii i Africe. Tuto techniku měli v oblibě například Etruskové, kteří ve svých bohatě zdobených hrobkách vyobrazovali osoby…

Celý článek

Nezařazené, Z našeho oboru

Jsme všichni sociologové, když se zajímáme o společnost?

V dalekém roce 2018 se nás na úvodní přednášce ze sociologie vyučující zeptala: „Vážení studenti, myslíte si, že všichni lidé jsou sociologové, pokud se zajímají o společnost?“. Mnoho studentů a studentek odpovědělo. že samozřejmě ne, protože je nutné mít sociologické vzdělání, abychom se mohli nazývat sociologem. Někteří řekli, že asi ano — sociology mohou být všichni, kdo se zajímají o společenské procesy a společnost obecně. Paní profesorka se jen usmála a řekla, že na konci studia k tomuto pochopení dojdeme…

Celý článek

Jidáš vracející třicet stříbrných
Nezařazené, Úvahy a zamyšlení, Zajímavé

Jak ve skutečnosti umřel Jidáš?

Nedávno jsem narazil na poměrně zajimavou knížku od zahraničního novozákoníka Barta Ehrmana. Jde o Jesus, Interrupted a jedno téma mě tam skutečně zaujalo. Historie je totiž často obestřena hávem tajemství, za který se (k frustraci mnoha historiků a historiček) zřejmě nikdy nedostaneme. Jedním takovým je příběh Ježíše. V křesťanství jeho ukřižování vzbuzuje velké emoce – žal, ale také naději. Co ale člověk, který je spojovaný s jeho zradou? Nebudu se zabývat tím, jestli Jidáš Ježíše skutečně zradil, nebo ne. Mnohem…

Celý článek