Úvahy a zamyšlení, Z našeho oboru, Zajímavé

Darwin, nacismus a mýty o eugenice

Darwin

Spojování evoluční teorie s nacistickou ideologií je rozšířený mýtus, který má kořeny v určité části veřejného diskurzu. Kreacionisté často tvrdí, že darwinismus byl základem nacistické eugeniky, a používají toto tvrzení jako argument proti evoluci. Tento přístup ale nejen že není podložený fakty, ale zároveň se jedná o argument ad hominem – tedy útok na autora místo na samotnou teorii. I kdyby nacistická eugenika skutečně čerpala z darwinismu, neznamenalo by to, že darwinismus je jako vědecká teorie chybný.

Eugenika, tedy myšlenka selektivního šlechtění, není výtvorem Darwina. Jde o koncept, který byl znám tisíce let před jeho prací. Principy selektivního šlechtění, tedy záměrné posilování či potlačování určitých vlastností u organismů, byly praktikované už ve starověkých společnostech. Darwin se ve svém díle O původu druhů mnohokrát odvolává na poznatky o šlechtění domácích zvířat, které existovaly dávno před ním.

Na jednom místě píše:

„Princip selekce je jasně popsán ve starověké čínské encyklopedii. Někteří klasici římské literatury stanovili explicitní pravidla. Z pasáží v Genesis je zřejmé, že barva domácích zvířat byla už tehdy pozorně sledována.“

Darwin zde pravděpodobně odkazuje na 30. kapitolu Genesis, kde Jákob provádí selektivní šlechtění ovcí a koz, aby posílil své stádo. Text popisuje, jak Jákob používá pruty, aby ovlivnil barvu a sílu mláďat. Tento starověký příběh ukazuje, že lidé znali principy selekce dávno před Darwinem. Pokud bychom tedy chtěli hledat kořeny eugeniky, museli bychom sáhnout k mnohem starším textům – paradoxně včetně těch, které ctí právě ti, kdo Darwina kritizují.

Musím zdůraznit, že nacistická ideologie nevycházela z vědeckého darwinismu, ale spíše ze pseudovědeckých a rasistických teorií, které byly přizpůsobeny k politickým účelům. Nacističtí ideologové selektivně interpretovali vědecké koncepty tak, aby ospravedlnili své vlastní cíle. Spojování Darwina s nacistickou eugenikou je tedy historicky nepřesné a zavádějící.

Je zvláštní, že obvinění vůči Darwinovi často přicházejí z konzervativních kruhů, které kritizují evoluční teorii s tím, že by mohla vést k nelidskému zacházení se slabšími jedinci. Ti samí kritici však mnohdy zastávají postoje, které se samotné eugenice nápadně podobají. Například obhajují ekonomické politiky, jež zvýhodňují bohaté a stigmatizují chudé, nebo tvrdí, že by lidé na sociálních dávkách neměli mít více dětí. Tyto postoje jen ukazují, že problematika eugeniky sahá daleko za hranice vědeckých debat a odráží spíše společenské a politické hodnoty.

Spojování Darwina s nacistickou eugenikou je příkladem zneužívání vědy k ideologickým účelům. Místo abychom obviňovali vědce nebo vědecké teorie, měli bychom se zaměřit na to, jakým způsobem jsou vědecké myšlenky interpretovány a aplikovány ve společnosti. Historie nám ukazuje, že věda a ideologie jsou dvě odlišné věci – a jejich míchání může vést k nebezpečným závěrům.

 

https://darwin-online.org.uk/content/frameset?itemID=F373&viewtype=text&pageseq=15

https://druhasmena.cz/en/articles/socialni-konzervatismus-a-podpora-tech-spravnych-rodin

https://cesky.radio.cz/jaky-socialni-dopad-budou-mit-usporna-opatreni-8571994da

Tagged , , , , , , ,

About Ondřej Backa

Brzký absolvent magisterského oboru na blízkovýchodních studiích, festivalový entuziasta a redaktor tělem i duší od narození. Ve volném čase překladatel a filozof.
View all posts by Ondřej Backa →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *